Moje perunike, begonije, muškatle moje! Petunije mile! Ako ste se pitali kako se nariče nad sudbinom cveća koje propada zbog kiše a malo sunca, to izgleda ovako. Posebno osetljivo cveće je petunija, koja ne voli kišu i vetar, a ovo leto čini se samo to ima da ponudi… Pa kako zaštiti petunije? Hajde da vam dam nekoliko saveta.
Pročitajte i:
Drenaža je ključna: Da bi tvoje petunije opstale tokom kišnih dana, važno je da imaju dobru drenažu. Uveri se da tvoje saksije ili žardinjere imaju rupe na dnu kako bi se višak vode mogao otcediti. Tako će korenov sistem biti zaštićen od stajaće vode i potencijalnih truljenja.
Zaštitite ih od kišnih kapljica: Ako je kiša intenzivna i tvoje petunije su izložene direktnim kapljicama, možete ih prekriti providnim plastičnim pokrivačem ili krovom od prozirnog materijala. To će sprečiti prekomernu vlažnost i zaštititi cvetove od mogućih oštećenja.
Proveravajte zemlju: Nakon kiše, pažljivo proverite vlažnost zemlje. Ako je previše vlažna, možete lagano ukloniti gornji sloj i ostaviti da se zemlja osuši pre nego što ih zalijete ponovo. Ovo će pomoći u sprečavanju prevlaženosti korena i razvoja gljivica.
Hranite ih: Kiša može isprati hranljive sastojke iz zemlje. Zato je važno da redovno dopunjujete saskije hranjivim materijama. Možete koristiti tečna đubriva koja su posebno formulisana za cvetnice poput petunija. Pratite uputstva na pakovanju i hranite ih prema potrebi.
Ukloniti oštećene delove: Kiša može izazvati pojavu trulih ili oštećenih delova na tvojim petunijama. Redovno ih pregledajte i uklonite sve suve ili oštećene cvetove i lišće. To će omogućiti biljkama da se usredsrede na zdrav rast i obnavljanje.
Eto, nadam se da će ovi saveti pomoći da sačuvate prelepe petunije tokom kišnih letnjih dana. A ja se iskreno nadam da će ovo leto malo da popusti sa kišom, jer nećemo pocrneti, zarđaćemo!