Da li se sme nositi meso, a malo čajne, a pršuta, paket mleka? Jel mi treba zeleni karton, putno, zdravstveno osiguranje? Koliko paklica cigareta sme da se ponese ako putujete na more avionom? Ovo su samo neka od pitanja koja naša sagovornica iz agencije Salvador Travel iz Novog Sada, dobija na dnevnom nivou, više puta, kaže nam kroz osmeh. Ivana Maksimović je diplomirani master turizmolog sa više godina radnog iskustva pa sam je odmah na samom početku razgovora upitala da li je sezona startovala dobro i kako kaže, ako je suditi po početku, godina će biti berićetna, potražnja je velika a pitanja klijenata raznovrsna. Mene je konkretno zanimalo koja su to pitanja koja najčešće dobija kada je u pitanju odlazak na more u Grčku. Verujem da ćete se i sami prepoznati u nekima od njih.
Pa, hajde da vidimo.
Da li sme da se prenese preko granice sveže meso, suhomesnati proizvodi, mleko, jaja, i ostala hrana?
-U principu, ne bi smelo da se prenese bilo šta što nema oznaku porekla utisnuto na pakovanju. Kada putujemo u zemlju koja je članica Evropske Unije, ne smemo sa sobom da unesemo, meso, mleko i mlečne proizvode. Dozovoljeno je uneti do 5 kg svežeg voća ili povrća ( osim krompira), do 2 kg mleka u prahu za bebe, ili hrane za bebe, kao i do 2 kg hrane za ljubimce.
Ako ulazimo ulazimo u Grčku kopnenim putem dozvoljeno je uneti 40 cigareta, 1 litar žestokog pića preko 22 %, ili 2 litra žestokog pića do 22%, kao i 2 litra vina.
Ali ako putujemo u Grčku avionom, onda je dozvoljeno uneti do 200 cigareta, 4 litra vina, 16 litara piva, 1 litar žestokog pića.
Nije dozvoljeno nositi kuvana jela i kvarljive namirnice ( jaja, meso…).
A šta je sa putnim i zdravstvenim osiguranjem? Koliko košta i da li baš nužno treba da se izvadi? Gde se to uopšte vadi?
Što se tiče putnog, zdravstvenog osiguranja za ulazak u zemlje EU je obavezno imati polisu. Granična policija zemalja EU povremeno sprovodi kontrole na granicama i proverava posedovanje polise. S toga je važno da se uradi polisa pre polaska na put. Možete je uraditi i tri meseca ranije, pa čak i dan pre polaska na put, ali je bitno da je uradite. Cene variraju zavisno od osiguravajuće kuće, od osigurane sume ( najčešće 15 ili 30 hiljada eura), zatim, da li polisa ima kovid dodatak ili ne. Roditeljima koji putuju sa decom se preporučuje porodična polisa jer je jeftinija nego da se radi nekoliko pojedinačnih.
Bitno je naglasiti koliko je korisna polisa putnog i zdravstvenog osiguranja. Čak i kada zemlja u koju ulazite ne traži nužno da je imate dobro je da je imate, jer bilo kakva povreda, hitan slučaj, od nekih najsitnijih stvari pa do ozbiljnih operacija, biće pokrivena tom polisom. Ako se desi da je nemate, papreno ćete platiti običan prevoj rane, povrede, ogrebotine…
Gde se vadi zeleni karton?
-Zeleni karton izdaje osiguravajuće društvo kod kojeg je zaključeno obavezno osiguranje od auto- odgovornosti. Prema međunarodnoj zakonskoj regulativi ovaj dokument važi i bez pečata. Zeleni karton važi do isteka premije obaveznog osiguranja.
Dokumenti koji su vam potrebni za izdavanje zelenog kartona su:
- polisa obaveznog osiguranja od auto-odgovornosti
- saobraćajna dozvola
Nadam se da vam je Ivana razjasnila šta je bitno da znate pre polaska na put, a da se ne tiče samog aranžmana koji ste platili, nego sporednih stvari koje ako ne znate i ne pripremite mogu vam pokvariti odmor.
Što u prevodu znači, ako ponesete omanji zamrzivač zaleđenog mesa, pršute i krompira, bićete zaustavljeni, kažnjeni a meso fiknuto u smeće. Nemojte reći da vam nisam rekla. Jer jesam.
Srećan put!