U toku je Petrovdanski post koji se završava 12. jula, i znam da je mnogima baš kao i meni, jedna velika muka biti na postu, jer mi obično bude loše posle svega par dana. Zašto? Pa zato što jedem picu i pljeskavice dan pre odlaska na post! Pa padamo u nesvest, vrti nam se u glavi, pritisak nam pada. ZATO POSTOJE NEKA PRAVILA! Bilo kada da se odlučite da postite, bilo koji post, morate se pripremiti za takav, posni način ishrane. To nije gladovanje! Zato mi je mnogo drago što je u ekipi reklasamti.rs i moja draga prijateljica Anita Alterov, nutricionistinja, mama, ma jednom rečju, žena zmaj, koja nam je sve lepo objasnila. Za sve vas koji želite da imate fantastičan posni e-book sa svim posnim receptima možete ga poručiti kod nje na profilu. Zaista, stojim iza kvaliteta ove dame, zato sve vas pozivam da posetite njen profil na Instagramu. Anita nam je kao stručno lice objasnila i kako da se prirpemimo za post jer nije to tek tako lagana stvar za naše telo i organizam, nije čudo što nam je loše prilikom posta, postoje tu neke stvari koje moramo znati. A sada je vreme da uživate u postu uz zdrave savete i ukusne recepte!
Pripremite organizam za post
Pre svega treba imati na umu par činjenica koje morate znati pre nego što se odlučite da postite bilo kada, kaže Anita. I ovo je zaista jako bitno da znate. Evo saveta kako da to učinite:
- Pripremite se za promenu načina ishrane tako što ćete nedelju dana ranije smanjiti unos namirnica životinjskog porekla. Takođe, pred kraj posta nemojte naglo preći na jaku i masnu hranu. Postepeno uvodite manje masna mesa kao što su piletina i ćuretina.
- Unosite što više tečnosti. Očekivani dnevni prosek je oko dve litre prvenstveno vode, zatim čajeva, prirodnih sokova, čorbica. Unos tečnosti se određuje po kilogramu telesne mase, tako da možete i sami da odredite koliko vode Vam je potrebno. Preporuke su da unosite 30 ml/kg TT.
- Post ne treba shvatiti kao dijetu ili gladovanje, već kao drugačiji način ishrane. Vodite računa da obroci budu redovni i raznovrsni, kako biste zadovoljili sve potrebe u hranljivim materijama. Trebalo bi da imate 4- 5 obroka dnevno, tri glavna (doručak, ručak i večera) i jednu do dve užine, što zavisi od Vašeg dnevnog ritma i zdravstvenog stanja.
- Izbegavajte beli hleb, testenine i peciva. Zamenite ih proizvodima od raznih integralnih brašna (ražano, ovseno, speltino, ječmeno…). Obroke koje pripremate možete dodatno obogatiti mekinjama, klicama ili semenkama, kao i raznim alternativnim brašnima od semenki i pseudožitarica.
- Voće konzumirajte svakodnevno – pojedinačno ili u vidu salata, kako biste organizmu obezbedili dovoljno vitamina i minerala. Jezgrasto voće je bogato zdravim mastima, pa ga možete dodati u obroke kako bi bili energetski jači.
- Povrće se preporučuje što više u ishrani, zbog obilja vitamina i minerala, enzima, biljnih vlakana… Treba ga unositi u vidu salata – prvenstveno sveže, a može i termički obrađeno. Takođe, možete kuvati variva od povrća. Više puta nedeljno konzumirajte obroke od mahunarki (pasulj, sočivo, grašak, boranija, leblebija). Ove namirnice su bogate proteinima i biljnim vlaknima koja regulišu stolicu. Kao dobar izvor proteina i kao zamenu za meso uzimati pečurke.
- Ribu treba jesti najmanje dva puta nedeljno. Bogata je proteinima, vitaminom D i vitaminima B grupe, kao i omega 3 masnim kiselinama. Jednom nedeljno se preporučuje konzumiranje morskih plodova. Što se tiče konzervi, preporuka je da se uzimaju jednom nedeljno. Birati konzerve u sopstvenom soku.
- Ulja kao što su maslinovo, laneno, bundevino i susamovo bogata su omega masnim kiselinama, povoljno deluju na sve organe. Zbog svih svojih blagodeti, poželjno je da budu deo svakodnevne ishrane, naročito za vreme posta. Koristite ih kao dodatak salatama ili gotovim jelima bez termičke obrade. Za termičku obradu možete koristiti maslinovo ulje, kokosovo ulje ili ulje od koštica grožđa jer ona imaju visoku tačku topljenja i podnose visoke temperature. Ukoliko pravilno kombinujete namirnice i jedete raznovrsnu hranu, vrlo brzo ćete osetiti promene na sebi. Bićete puni energije, boljeg raspoloženja, a i izgled Vaše kože i kose će biti znatno poboljšan. Inače, post se ne preporučuje deci, trudnicama, dojiljama, starijim osobama, a osobama sa zdravstvenim problemima se savetuju konsultacije sa lekarom ili nutricionistom.
ČOKO-OVSENA KAŠA SA VIŠNJAMA
Sada, kada znamo kako se ulazi u post, možemo da krenemo za receptima. Anita nam daje recept za preukusnu čoko-ovsenu kašu sa višnjama koju možete jesti za doručak, a ko voli i za užinu.
Sastojci:
250 ml bademovog mleka
3 kašike ovsenih pahuljica
2 kašike čia semenki
šolja višanja
1 manja banana
1/4 kašičice organskog kakaoa
1/2 kašičice cimeta
2 kocke crne čokolade (sa
najmanje 75% kakaoa)
1 kašika suncokreta
Priprema:
U 250 ml bademovog mleka staviti ovsene pahuljice, čia semenke, 1/2 šolje višanja, 1⁄2 izgnječene banane, kakao i cimet. Kada proključa, kuvati nekoliko minuta dok smesa ne postane gusta. Dekorisati ostatkom višanja, bananom, suncokretom i seckanom crnom čokoladom.
Prijatno i uživajte u postu!
O Aniti:
Zovem se Anita Alterov, po struci sam viši nutricionista-dijetetičar. Diplomirala sam davne 2009. godine na Visokoj zdravstvenoj školi strukovnih studija i od tada se sa puno ljubavi i posvećenosti bavim ovim poslom. Moje prvo radno iskustvo bilo je odmah nakon završenih studija, u jednoj preslatkoj prodavnici zdrave hrane, gde sam puno toga naučila o proizvodima koji postoje na tržištu, o proizvođačima hrane, suplementima, fito-terapiji… U to vreme sam već počela da pravim planove ishrane sa prvim klijentima, tako da mogu reći da ovaj posao radim već punih 13 godina. Za to vreme dosta vas je prošlo kroz ordinaciju i završilo proces sa uspešnim rezultatima.