Kad je u pitanju tema sedeljke na poslu, svi mi znamo da ne možemo izbeći dugo sedenje. Jer, takvo je vreme došlo i šta da mu radiš. Ali, možemo naučiti kako da ga preživimo! Kako da ne postanemo robovi svog posla iskrivljeni na stolici.
Dugo sedenje ne donosi samo dosadu, već i zdravstvene izazove. U našem najnovijem članku, otkrijte zašto je sedenje zapravo štetno po zdravlje i koje vežbe možete raditi na svom radnom mestu da se osvežite.
Zamislite ovo: dugi sastanci, nepregledne e-pošte, i dokumenti koji se samo gomilaju. Zvuči poznato? Naravno, jer se tako provodi veći deo dana na poslu. Ali sedenje može biti ozbiljno štetno za naše zdravlje.
U našem članku, naučićete kako da se oduprete negativnim uticajima dugog sedenja. Otkrićemo zašto je sedenje zaista loše za vas i pružiti vam jednostavne vežbe koje možete obavljati dok sedite za svojim stolom. A da bismo se još više zabavili, članci će biti ispričani na humorističan način, kao razgovor sa prijateljem, jer ko kaže da učenje o zdravlju mora biti dosadno?
Dakle, pripremite se da se nasmejete i učite kako da se brinete o svom zdravlju na poslu. I ne zaboravite da ustane ponekad – vaša kičma će vam biti zahvalna!
Ko više sedi kraće živi, opaaa… Šta dugo sedenje radi vašem telu?
Dok se prepustite svakodnevnim poslovnim zadacima, vaše telo trpi tiho mučenje. Dugotrajno sedenje može povećati rizik od brojnih zdravstvenih problema. Zapravo, istraživanja su pokazala da je to povezano sa smanjenim očekivanim trajanjem života. Studije British Journal of Sports Medicine su pokazale da radeći 22 minuta vežbe tokom 8 sati sedenja, smanjujete rizik od smrtnosti na 32 posto. Gde nađe onih 2… Al’ ajd.
Kaže se dalje, čak i one osobe koje su radile 10 minuta neke aktivnosti na poslu a bili su sedeći šest sati dnevno i dalje su zabeležili pad od 32% rizika od smrtnosti.
Iako zvuči strašno, ne brinite se previše – postoje načini da se izborite protiv ovog problema.
Radi dok si mlad, tako čuvaš sebe za starost!
Dok je istraživanje bilo fokusirano na starije odrasle osobe, dr Trejsi Zaslou, lekarke za sportsku medicinu primarne zdravstvene zaštite na Institutu Cedars Sinai Kerlan-Jobe, kaže da nalazi ove studije o štetnosti sedenja mogu imati uticaja i na mlađe ljude.
„Mislim da je to podsetnik za naše mlađe sportiste i ne-sportiste, mlađe odrasle osobe i adolescente, da im je zaista važno da izgrade snagu mišića i kardiovaskularno zdravlje da bi mogli da održe tu fizičku aktivnost. Što više rade kada su mlađi, što je ta osnova jača, to je lakše održavati kada su stariji.”, reče doktorka Zaslou a vi sad kako hoćete.
Vežbe za spas
- Obrni krug, vidi šta ko radi: Na svakih 30 minuta rada, ustanite, protegnite se i prošetajte malo oko kancelarije. To će osvežiti vaše telo i um.
- Vozi bajs: Sedite na stolicu, podignite noge od poda i simulirajte vožnju bicikla vazduhom. Ovo je odlična vežba za jačanje nogu.
- Rotacija zgloba: Blaga rotacija zglobova ruku i nogu dok sedite može pomoći da se izbegne ukočenost.
Kako da se nosite sa stresom
Dok radimo pod pritiskom, često podložemo stresu, a to može dodatno opteretiti naše telo. Vežbe disanja, jednostavna meditacija, ili jednostavno zatvaranje očiju na nekoliko minuta i duboko udisanje mogu vam pomoći da se oslobodite stresa.
Prevencija i unapređenje zdravlja
Da biste izbegli ozbiljne zdravstvene probleme uzrokovane dugim sedenjem, pomaže da se promene svakodnevne navike. Ne morate postati maratonac ili vegeterijanac. Svesno kretanje, unos vode i redovno vežbanje mogu činiti čuda.
Čak i uz ovaj humorističan pristup, treba shvatiti ozbiljnost problema koji dolazi sa dugim sedenjem. Vašem telu je potrebno više aktivnosti i kretanja kako bi ostalo zdravo. Sada, kada znate kako da prevaziđete izazove sedeljke, možete raditi na unapređenju vašeg opšteg zdravlja. Zaboravite na sve izgovore i krenite na putu ka boljem fizičkom i mentalnom stanju. Vaša kičma i energija će vam biti zahvalni!
Da rezimiramo jednom za svagda:
Nova studija otkriva da intenzivno vežbanje od samo 22 minuta dnevno može da se suprotstavi zdravstvenim uticajima produženog sedenja.
Eto, pa kad vas šef pita što se svako malo šetate i vežbate a vi mu poturite ovaj članak, možda i njemu pomogne…