Drugari, mame i tate, imam to zadovoljstvo da vam predstavim knjigu “Sevale su munje”, autorke Jelene Tasić!
Kratki roman za decu Sevale su munje, autorke Jelene Tasić, objavila je Izdavačka kuća Pčelica.
Premda rat nije primarna tema literature za decu, kada pogledamo istoriju kako srpske, tako i svetske
književnosti za decu i mlade, videćemo da je on i te kako prisutan kao tužan deo naše civilizacije.
Svaki autor koji se upusti u posao tematizovanja rata biva suočen sa problemom granice do koje se ide u prikazivanju ratnih strahota. Jelena Tasić je u svom romanu Sevale su munje vrlo mudro, odmereno i stilski efektno ratne strahote maskirala dečjom igrom.
U tom postupku eufemizacije, ublažavanja i pretvaranja traumatične stvarnosti eksplozije postaju vatromet i munje, skrivanje od bombi se pretvara u igru žmurke, krv je obična crvena boja, a smrt postaje san, pa poginuli čika nije umro, već samo zaspao.
Glavne junakinje ovog kratkog romana su devojčica Maja i njena mama, koje su prinuđene da navrat-
nanos napuste svoj dom i u izbegličkoj koloni beže pred ratom koji se zahuktava.
Devojčica je radoznala i zainteresovana za neobična dešavanja oko sebe koja su prekinula njenu spokojnu stvarnost, a majka se trudi da udovolji njenim pitanjima i pritom izbegne traumatizaciju. Tako počinje njihova „igraˮ.
Kako roman odmiče, pravila igre bivaju narušena, s jedne strane zbog toga što majka biva skrhana realnim opasnostima, pobeđena glađu, umorom, psihičkim i fizičkim bolom.
S druge strane stakleno zvono pod kojim želi da zadrži svoju ćerku dok oko njih „sevaju munjeˮ, polako puca usled Majine urođene dečje inteligencije, pronicljivosti i sposobnosti da posumnja da to možda ipak nije samo igra.
Roman “Sevale su munje” ima našu iskrenu preporuku kako za odrasle, tako i za decu.
Odrasli će u njemu pronaći potresnu priču, primer instinktivne i beskrajne roditeljske ljubavi i potrebe da se deca zaštite, a mališani će se identifikovati i povezati sa devojčicom Majom i njenim neposrednim doživljajem rata koji na tragičan način budi dečju svest i sumnju u igru koju odrasli igraju sa njima.