Ako ste odrastali na Balkanu, sigurno se sećate onih starih, tvrdih galeta koje su bake pravile. Iako na prvi zalogaj deluju kao da su preživele vekove, te galete su pravo blago. Ne, nisu meke kao palačinke ili vafli – ovo su one prave, tvrde galete koje pucketaju pod zubima i zovu na još jedan zalogaj uz šolju kafe ili domaćeg soka.
Ovaj recept je jednostavan, a rezultat je ukusan i hrskav kolačić koji ćete želeti da imate uvek pri ruci.
Sastojci (ili kako to kažemo – šta vam treba):
- 500 g brašna – obično pšenično, naše staro dobro brašno.
- 250 g šećera – nema galeta bez slatkog šmeka!
- 250 g masti – da, baš masti! (Ako nemate, može i puter, ali mast daje onaj autentični ukus i tvrdoću.)
- 3 jaja – srednje veličine, neka budu domaća ako imate.
- 1 vanilin šećer – miris zbog kojeg cela kuća zamiriše.
- Pola kesice praška za pecivo – nećemo previše, samo malo da galete nisu pretvrde.
- Prstohvat soli – jer i kolači vole malo soli.
- Malo rakije ili ruma – ne za piće, nego za ukus (mada, ako vam je teško, slobodno uzmite gutljaj).
Priprema (ili: Kako od prostih sastojaka nastane magija)
- Zamesiti testo:
U većoj posudi umutite mast i šećer dok se lepo ne sjedine. Zatim dodajte jaja, jedno po jedno, i mutite dok smesa ne postane glatka. Kada sve bude lepo povezano, dodajte prstohvat soli, vanilin šećer, i rakiju ili rum (samo malo, da doda onaj fini miris). Dodajte brašno pomešano s praškom za pecivo i polako počnite da mesite. Treba da dobijete srednje tvrdo testo, ni previše mekano, ni previše tvrdo – baš kako treba da bi galete bile hrskave. - Oblikovanje:
Kada je testo spremno, odvojite ga na kuglice veličine oraha. Ako imate staru bakinu galetaru (peglu za galete), sada je trenutak da je izvadite iz kredenca! Namažite galetaru masti ili uljem i dobro je zagrejte. - Pečenje (ili magija hrskavosti):
Svaku kuglicu stavite u galetaru i pritisnite je. Peče se dok ne dobije lepu, zlatno-smeđu boju. Pazite, galete su tanke, pa mogu brzo da pregore. Ako je galetara onaj stari model na šporetu, okrenite je s vremena na vreme da se galete ispeku ravnomerno. S druge strane, ako imate električnu, samo pratite boju. - Ostavite da se hlade:
Kad izvadite galete, nemojte ih odmah stavljati na gomilu. Pustite ih da se hlade na rešetki ili papiru, da postanu prave tvrde galete koje će pucketati kad ih zagrizete.
Domaći saveti (ili: Kako su to naše bake radile):
- Šećer po vrhu: Ako volite da budu malo slađe i sjajnije, možete posuti prah šećer po vrhu dok su galete još tople.
- Čuvanje: Galete možete čuvati u metalnoj kutiji ili staklenoj tegli, i što duže stoje – to su bolje! Mogu trajati nedeljama, ali da se ne lažemo – teško da će izdržati duže od par dana.
- Uz šta ih služiti? Galete su savršene uz kafu, čaj, domaći sok, a mnogi vole i da ih umaču u mleko ili jogurt.
Narodni deo priče (ili: Zašto su galete više od kolača?)
Svi mi pamtimo one trenutke kada smo odlazili kod baka i deda, a galete su nas čekale u velikim, starim limenim kutijama. Nisu to bile one mekane, fensi galete koje se prodaju danas, već galete koje grizu zub i vraćaju u prošlost svakim zalogajem. Pravili su ih nekada i za slave, praznike, ili jednostavno kada deca dođu u posetu.
Danas, kad sve pokušavamo da ubrzamo, zaboravljamo na ovu jednostavnost i lepotu tradicionalnih recepata. Ali, nije sve u brzini – ponekad treba stati, napraviti pravu starinsku galetu, pa uživati u zvuku njenog pucanja i mirisu koji nas vraća u detinjstvo.
A kad vas sledeći put neko pita šta se to tako lepo i starinski oseća u kući, vi im samo recite: “Galete, naravno!”