E, sad kad krene jesen, pa kad se bašta zabeleži paprikama – znaš da je vreme za spremanje zimnice! Paprike u tegli su nezaobilazne na svakom stolu, posebno one prave, domaće, koje kad zagrizeš – hrskaju. Nije to neka moderna verzija, ovo su one paprike što smo ih jeli kod bake, što stoje zimi i čekaju na neki dobar ručak. Ovaj recept je jednostavan, narodski, a rezultat – paprike za prste polizati! Pa, da počnemo.
Sastojci (za otprilike 6 tegli od 1 litar):
- 5 kg crvenih paprika (babure ili somborke – da budu mesnate i lepe)
- 1 litar sirćeta
- 1 litar vode
- 200 g šećera
- 200 g soli
- 1 veza peršuna (za one koji vole malo zelenila)
- 4-5 čena belog luka (jer belog luka nikad dosta)
- 1 kesica konzervansa (ako vam treba dodatna sigurnost da će paprike izdržati celu zimu)
- Par zrna bibera po ukusu
- Par lovorovih listova (za dodatnu aromu)
Priprema (kako to narod radi):
1. Biramo paprike
Prvo, izaberite one najlepše paprike – ne smeju biti mekane, već čvrste i mesnate. Uzmite one crvene, što na prvi pogled govore: „Biću hrskava u tegli!“ Operite ih dobro, očistite od peteljki i semena, i isecite na četvrtine (ili na pola ako su manje).
2. Spremamo tečnost
Sada krećemo na bitan deo – tečnost koja će učiniti paprike hrskavim i ukusnim. U veliku šerpu stavimo vodu, sirće, šećer i so. Pustimo da proključa, pa kuvamo još 2-3 minuta da se svi sastojci fino spoje. Ako volite, sada možete dodati i lovorov list, biber u zrnu, a i sitno seckani beli luk za onaj pravi miris.
3. Blanširanje paprika
Sad dolazi onaj momenat kada paprike dobijaju hrskavost. Blanširamo ih! U ključalu tečnost, ubacimo nekoliko komada paprika (koliko stane u šerpu), i pustimo ih da se kuvaju tačno 1-2 minuta. Treba da omekšaju malo, ali da ostanu čvrste, jer niko ne voli kada paprike u tegli postanu kaša. Kad ih izvadite, stavite ih na čist stolnjak ili krpu da se malo ocede i ohlade.
4. Slažemo u tegle
E sad, uzmite tegle koje ste lepo sterilisali (operete ih, pa ih osušite u rerni na 100°C). Na dno svake tegle stavite par zrna bibera, malo belog luka, a možete i grančicu peršuna. Onda počnite da slažete paprike – ali pažljivo, da ih što više stane, a da se ne gnječe. Svaku teglu lepo napunite paprikama.
5. Prelivanje
Kad su tegle pune, dolijemo onaj ključali preliv sa sirćetom do vrha. Paprike moraju biti potpuno potopljene u tečnost da bi ostale sveže i hrskave. Ako želite da zimnica sigurno izdrži, možete dodati i malo konzervansa na vrh svake tegle – ali to nije obavezno ako su vam tegle dobro sterilisane.
6. Zatvaranje i odmaranje
Zatvorite tegle čvrsto, okrenite ih naopako (da stoje na poklopcu) i ostavite ih tako da se ohlade. Na ovaj način se stvori vakuum i paprike će ostati sveže cele zime. Kad se tegle ohlade, odložite ih u hladnu i tamnu prostoriju – podrum, špajz, gde god imate mesta.
7. Testiranje hrskavosti
Sledeće jutro, kad ih pogledate, odmah ćete videti da su paprike upile onaj sjajan ukus sirćeta i začina. Ali prava proba dolazi kad otvorite teglu (bar jednu, jer znamo da nećete izdržati!). Zagrizete – i to je to! Paprika hrskava, sočna, taman onakva kakvu pamtimo iz detinjstva.
Zašto baš ovako?
Ovaj recept je proveren, jednostavan, i što je najbitnije – paprike ostanu hrskave. Neće vam se desiti da izvadite teglu u januaru i dobijete mekane paprike. Blanširanje ih drži čvrstim, a sirće i so stvaraju onaj specifičan, starinski ukus koji svi volimo.
Pa drage domaćice (i domaćini), pravite ove paprike s ljubavlju i setite se – nema zime kad su tegle pune ovakvih domaćih, hrskavih paprika! Prijatno i neka zima bude lakša uz ovaj fantastičan dodatak svakom jelu!