Ako postoji nešto što može da okupi celu porodicu u kuhinji i probudi one uspomene na detinjstvo, to su – priganjice. One male, mekane, pržene kuglice testa koje nam mame osmeh na lice i obavezno izazovu raspravu ko će pojesti poslednju. E, sad, možda mislite da je pravljenje priganjica lagan zadatak, ali nećete verovati koliko tih malih, nepredvidivih loptica testa može da vas iznenadi. U duhu dobre zabave, hajde da prođemo kroz proces pravljenja priganjica, ali da bude zabavno – i za kuvara i za degustatore!
Priprema – mislite da znate sve? E, pa možda se iznenadite
Da biste napravili savršene priganjice, prvo morate da uđete u mentalitet prave domaćice iz narodne pesme: lagano, polako i s puno strpljenja. Naravno, možete sve odmah da nabacate u činiju i čekate čudo, ali prave priganjice zahtevaju malo pažnje – i ljubavi, jer bez toga testo prosto neće uspeti (ili će barem tako pričati baba).
Sastojci:
- 500 g brašna (obično, što da komplikujemo)
- 1 kašičica soli (ne preterujte, niste u pabu)
- 1 kašika šećera (da ne bude skroz bez duše)
- 1/2 kocke kvasca (ili suvi kvasac, ako ste moderni)
- 300 ml mlake vode (ne vrele, ne hladne – kao kada nađete savršenu temperaturu vode u tušu)
- Ulje za prženje (i puno strpljenja za kasnije pranje sudova)
Ako mislite da je to sve, varate se! Potrebni su i nervi od čelika, jer priganjice znaju da polude i krenu da iskaču iz tiganja.
Prvi korak – Aktiviranje kvasca (ili magija koja se dešava u činiji)
U malu činiju, stavite kvasac sa kašičicom šećera i malo mlake vode, pa pustite da kvasac pokaže šta zna. Ovo je kao test – ako kvasac ne počne da peni, znate da ćete se suočiti s priganjicama koje podsećaju na hokejaške pakove. Dakle, dajte mu vremena, neka krene svoj mali balon-žur.
Drugi korak – Mešanje testa (ili “Osećaj se kao profesionalac”)
Sad dolazi deo gde se svi pretvaramo da smo majstori u kuhinji. U veću činiju stavite brašno, so i šećer, pa dodajte onaj nadošli kvasac. Polako sipajte mlaku vodu dok mešate testo varjačom. Da, to je ono vreme kad sve postane haotično i testo se zalepi za varjaču, ruke, pa čak i za zidove, ako niste pažljivi. Mešajte dok ne dobijete glatku, lepljivu masu koja izgleda kao da nema šanse da ikad postane nešto jestivo.
Treći korak – Neka testo odmori (dok vi ne izgubite strpljenje)
Pre nego što krenete da se žalite kako ništa ne uspeva, pokrijte testo krpom i pustite ga da nadođe nekih 30-45 minuta. U to vreme, možete se malo odmoriti i psihički pripremiti za prženje. Ako testo naraste kao planina, znate da ste na dobrom putu.
Četvrti korak – Prženje (ili “borba sa tiganjem”)
Zagrejte ulje u tiganju, a onda kreće prava zabava. Kašikom vadite testo (najbolje ako je vlažna, da se testo ne zalepi) i lagano ga spuštajte u vruće ulje. Naravno, budite spremni na to da će se priganjice ponašati kao da imaju svoj um – neki će se okreću sami, dok druge morate da jurite viljuškom po tiganju.
Ovde je trik da ne prepunite tiganj – jer ako to uradite, bićete svedoci male kuhinjske apokalipse, gde priganjice pokušavaju da osvoje svaki pedalj prostora.
Peti korak – Degustacija (ili “Ko je pojeo sve priganjice?!”)
Kada priganjice dobiju lepu zlatnu boju, vadite ih na papirni ubrus da se malo ocede. Ovo je ključan trenutak, jer ako ih ne ocedite, imaćete masne priganjice koje mogu da zasite čitavo selo.
Naravno, sada je vreme za degustaciju. Ako želite priganjice na sladak način, pospite ih šećerom u prahu. Ako ste u slanom fazonu, priganjice možete poslužiti uz sir, pavlaku ili čak neki domaći džem.
Šesti korak – Borba za poslednju priganjicu
Nakon što svi probaju priganjice, neizbežno dolazi do borbe za poslednju. To je taj trenutak kada se svi prave fini, govoreći: “Ma, uzmi ti”, dok u stvarnosti jedva čekaju da je zgrabe. Ko god uzme poslednju priganjicu, mora obećati da će sledeći put biti zadužen za prženje – jer, priznajmo, nije mala stvar napraviti pravu porciju ovih malih užitaka.
Zaključak – Priganjice su male, ali prave radost
Priganjice možda deluju jednostavno, ali one donose mnogo više od obroka – donose smeh, borbu za poslednji zalogaj i puno tople energije u svaku kuhinju. Možda nisu uvek savršene, ali kao i u životu – važno je da u njima uživamo bez obzira na to kako izgledaju.
Tako da, sledeći put kada se odlučite za ovu kulinarsku avanturu, setite se da su priganjice tu da vas nasmeju, nahrane i podsete na to da kuhinja nije samo mesto za jelo – nego i za smeh.