” Zato što oni koji ćute moraju biti u mogućnosti da pevaju.
Zato što je sada vreme za mlade Rome da progovore.
Zato što je umetnost domovina za one koji je nemaju.
Zato što je obrazovanje najkraći put do slobode.
Zato što mora da postoji dijalog između Roma i sveta.
Zato što je važno da se gleda dalje od klišea i banalnosti.
Zato što je dopustiti segregaciju neprihvatljivo.
Zato što ravnodušnost može biti gora od bombi.
Zato što mi nismo ti Cigani na koje vi mislite.”
Zbog svih ovih razloga … GRUBB
Ovako, kažu, najbolje se čuje njihov GLAS, slova se pretoče u reči, reči u melodiju, melodija u pesmu, pa sve tako do onih koji treba i moraju da čuju one ljude koji su često marginalizovani i nevidljivi u našem društvu, a opet, samo ih vidimo po boji kože. Romi se svakodnevno susreću sa mnogobrojnim problemima, sistem je za njihove probleme nemoćan ali i često vrlo nevoljan da pomogne. Zato je GRUBB fondacija rešila da popravi ono što se poraviti može i da deca romske nacionalnosti imaju detinjstvo kakvo svako dete na svetu i zaslužuje. Cilj GRUBB centara je da unapredi obrazovanje mladih Roma.
Škole treba da budu mesta bez predrasuda i nasilja, u kojima se diskriminacija ne toleriše.
Obrazovanje mora biti dostupno svoj deci, bez obzira na njihovu etničku pripadnost, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na otvaranju konferencije „Svetlo i senka – Romi u sistemu obrazovanja“ u Beogradu. Upravo na toj konferenciji ispred GRUBB fondacije govorili su Aleksandra Aleksić i Dobrivoje Cvetković, gde su nas upoznali sa radom same fondacije ali i sa problemima koje fondacija ima. Koliko je sama fondacija značajna za decu, pokazali su nam kroz spot i pesmu koju su učenici sami pisali a ujedno su nam i prikazali kako uče, kako se zabavljaju, rade domaće zadatke, igraju šah i programiraju, pevaju, glume, crtaju.
Jedini je uslov kažu, da dete pohađa neku školu, a GRUBB je tu da im da dodatno znanje i edukaciju. Tu su i polaznici večernje škole koji ne idu na regularnu nastavu ali žele da se opismene i edukuju.
Ne treba nam aplauz, treba nam pomoć
“Do ove godine mi smo imali plansko finansiranje, a sada je to projektno finansiranje i pošto su smanjeni budžeti, centri naše organizacije u Beogradu su zatvoreni i premešteni u osnovnu školu “Sutjeska”, a u Nišu i dalje imamo svoje prostorije”, rekao je za naš portal Dobrivoje Cvetković, inače njihov nastavnik ali i drug, brat i sve što im zatreba u njihovoj družini.
2006godine RPOINT fondacija(kasnije Grubb fondacija) otvorila je svoj prvi centar u Nišu, gradu na jugu Srbije u kome živi veliki broj Roma. Svakodnevnim časovima dopunske nastave iz školskih predmeta, ovaj centar je omogućio romskoj deci uzrasta osnovne i srednje škole da ostanu u redovnoj školi i podstakao ih da uspesno savladavaju svoje školske obaveze.
Spona između mahale i spoljnog sveta
“Naša deca kada imaju neki problem, na primer, prilikom upisa u srednju školu, plaše se kako će biti prihvaćeni od strane neromske dece. Šta god im je potrebno, mi smo tu da im objasnimo i da ih posavetujemo kako da se upišu, kako da se ponašaju”, kazao je nastavnik Dobrivoje.
On je takođe istakao da deci jako znači svaki vid podrške, jer deca često ne znaju šta ih čeka u spoljnom svetu van njihove mahale, odnosno naselja u kom žive.
Najviše je prisutan strah od odbijanja i diskriminacije, ali uz objašnjenje i podršku, sve dođe na svoje. Pa se tako najviše konsultuju sa nastavnicima u fondaciji o tome kako se piše CV i kako se popunjavaju formulari za stipendije.
Sve je manje dečijih brakova
“Nekada je udaja maloletnih devojčica bila u mnogo većem broju, ali na sreću, danas je taj broj dosta manji”, istakao je nastavnik.
“Ipak, nažalost, i dalje imamo slučajeve da dobre učenice napuštaju školu. Evo na primer, za vreme zimskog raspusta, učenice srednje škole, inače odlične učenice, napustile su školu, i to je tužno”, iskren je nastavnik Dobrivoje.
“Nismo mogli na to da utičemo, roditelji su tako odlučili. A vrlo je bitno da imamo dobru komunikaciju sa njihovim roditeljima kako bi pratili rad dece”, kazao je on.
Kada bi neromsko dete došlo u GRUBB?
Upitali smo nastavnika Dobrivoja da li bi moglo neromsko dete da dođe u GRUBB i da se druži, radi domaći u boravku sa ostalom romskom decom.
“Imamo slučajeve gde najvie romska deca dovode svoje drugare koji nisu romi. Pa su tako doveli decu iz Južne Koreje. Naša vrata i srca su otovrena za svu decu”, sa osmehom završio je razgovor nastavnik Dobrivoje. A mi se nadamo da će državni sistem naći načina da podrži GRUBB fondaciju i da će povratiti svoje prostorije u Beogradu te da će nastaviti sa radom u punom kapacitetu.
Važno je da romsku zajednicu ne gledamo samo kroz prizmu zajednice kojoj je uvek potrebna pomoć i koja je ranjiva. Moramo da otvorimo oči, naša srca, um i razum i da shvatimo neophodnost, potencijal, talenat i želju Roma da budu ravnopravni sa svima ostalima. Ljubav, vera i nada za sve – a dobar i loš čovek, neka bude jedina razlika među nama, te zato nema razloga da se po bilo čemu odvajamo jedni od drugih. Svako ima pravo na svoj san i mogućnost da mu se snovi ostvare!
A meni ništa drugo ne preostaje nego da vas pozovem da uživate u muzici mladih polaznika GRUBB fondacije.