Poverenik za zaštitu ravnopravnosti bio je domaćin 7. regionalne konferencije institucija za ravnopravnost jugoistočne Evrope koja je u Beogradu održana na Međunarodni dan tolerancije, 16. novembra. Ovogodišnja konferencija posvećena je borbi protiv diskriminacije starijih osoba, sa ciljem da se ispitaju i predlože konkretni načini delovanja tela za ravnopravnost, kao i ostalih društvenih aktera, kako bi se stvorili uslovi za ravnopravan tretman i kvalitet života starijih. Konferencija je okupila čelnike i predstavnike institucija za ravnopravnost jugoistočne Evrope, kao i predstavnike nevladinog sektora, međunarodnih organizacija i naučnih institucija.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković istakla je na otvaranju konferencije da ejdžizam, odnosno diskriminacija na osnovu starosnog doba, pogađa sve veći broj ljudi, preteći da postane dominantan oblik diskriminacije u 21. veku. Posledice ejdžizma mogu biti ozbiljne i dalekosežne. Izloženost siromaštvu, neadekvatan pristup zdravstvenoj zaštiti, nepristupačnost javnih objekata i prevoza, veliki digitalni jaz, samo su neki od problema sa kojima se stariji suočavaju a koji imaju za posledicu kraći životni vek, lošije zdravstveno stanje, socijalnu izolaciju i usamljenost, kao i visok rizik od
nasilja i manipulacije, navela je Janković i istakla da se o svemu tome mora voditi računa
pri kreiranju svih javnih politika.
Stari nisu neki drugi ljudi, već svi mi sutra. Vodimo računa o tome da ne gradimo društvo u
kome će naši najmlađi građani, koji započinju svoje životne puteve, gledati u svoju obesmišljnu budućnost – onu u kojoj će biti odbačeni samo zato što su stariji, što su teret i višak u društvu, zaključila je Janković.
Pored poverenice Janković, na otvaranju konferencije su govorili i šef Misije OEBS-a u Srbiji Jan Bratu i penzionerka Vladanka Miskin, a konferenciju je otvorila devojčica Milica Đukić, pobednica na konkursu „Most razumevanja – međugeneracijska solidarnost“ 2023.
Na konferenciji su tradicionalno uručene godišnje medijske nagrade koje zajednički dodeljuju Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Misija OEBS-a u Srbiji autorima i autorkama najboljih medijskih tekstova i priloga na temu borbe protiv diskriminacije, promovisanja ravnopravnosti i tolerancije. U tri kategorije – TV/radio, onlajn mediji/portali i štampani mediji nagrađeni su novinarke i novinari redakcija : RTS, TV Forum, Blic TV, CINS, Zoomer, Boom93, Vreme, Lice ulice i Novosti. Imajući u vidu značaj medijskog izveštavanja o temama diskriminacije i ravnopravnosti, prof.dr Ivana Krstić je predstavila novi priručnik za novinare i novinarke „Diskriminacija i ravnopravnost“ koji je Poverenik za zaštitu ravnopravnosti objavio u saradnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji.
Radni deo konferencije, u kome su učestvovali čelnici i predstavnici institucija iz Albanije, Hrvatske, Crne Gore, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine i Slovenije, odvijao se kroz panele posvećene izazovima ejdžizma, višestrukoj diskriminaciji po osnovu starosnog doba, kao i problemima sa kojima se suočavaju starije žene.