Centar za edukaciju, inkluziju i razvoj zajednice USPON, uz podršku kompanije dm, uspešno je realizovao niz zdravstveno vaspitnih edukacija na temu menstrualnog zdravlja. Ove aktivnosti imaju za cilj podizanje svesti i edukaciju mladih žena i adolescentkinja o važnosti pravilne lične higijene i očuvanja reproduktivnog zdravlja, razbijanje tabua o menstrualnom zdravlju i osnaživanje učesnica da prepoznaju i prevaziđu rodne nejednakosti. Edukacije koje čine prvu fazu projekta realizovane su u septembru mesecu u Medicinskoj školi “Dr Miša Pantić” Valjevo.
Prva edukacija nosila je naziv „Pravilna lična higijena je osnov dobrog opšteg i reproduktivnog zdravlja“, gde je naglasak stavljen na važnost redovnog održavanja lične higijene kao ključnog faktora za dobrobit opšteg i reproduktivnog zdravlja. Učesnice su imale priliku da saznaju kako pravilne higijenske navike mogu sprečiti zdravstvene komplikacije i unaprediti kvalitet života.
Druga edukacija, pod nazivom „Sve što treba da znaš o menstrualnom zdravlju, a nisi imala koga da pitaš?!“, bila je posvećena dubljem razumevanju menstrualnog zdravlja. Učesnice su mogle dobiti odgovore na pitanja koja su često bila ignorisana ili prekrivena tabu temama u našoj zajednici. Ove edukacije imale su za cilj da doprinesu poboljšanju zdravstvenog potencijala žena, preveniraju bolesti i infekcije vezane za menstrualni ciklus, kao i da osnaže žene da slobodno razgovaraju o ovoj temi.
Prvu i drugu edukaciju realizovale su master profesorke Zdravstvene nege Danijela Marković i Jelena Mitrović, dok je treću, završnu edukaciju u prvoj fazi projekta realizovao prof. Nikola Savić, MA doktorand medicinskih nauka. Treća edukacija pod nazivom „Kako prevazići rodne nejednakosti i rodne predrsude i sačuvati svoje psihičko i socijalno zdravlje“ posvećena je pitanjima rodnih nejednakosti i predrasuda koje utiču na psihičko i socijalno zdravlje mladih žena. Učesnice su se bavile problemima rodnih stereotipa, analizirale uticaj tih stereotipa na mentalno zdravlje i učile kako da se nose sa pritiscima okoline, zadržavajući pritom svoje dostojanstvo i samopouzdanje.
Ove aktivnosti pokazale su koliko je važno ne samo pružiti znanje, već i omogućiti mladim devojkama prostor za diskusiju, razmenu iskustava i postavljanje pitanja. Podrška društveno odgovorne kompanije dm, u realizaciji edukacija značajno je doprinela mogućnosti da se mladima pruže relevantni saveti i podigne svest o značaju menstrualnog zdravlja i očuvanju psihičkog i socijalnog blagostanja adolescentkinja u Srbiji.