Ni jedna žena i devojka ne treba da ćuti i trpi nasilje, ali ona mora biti sigurna da će je čuti kada se obrati za pomoć, da neće naići na osudu i omaložavanje, a pre svega da zna da neće ostati sama.
Zato svi u sistemu zaštite i prevencije moraju razumeti poziciju žrtve i pokazati profesionalnu i ljudsku opredeljenost da pruže apsolutnu podršku i pomoć, istakla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i početka globalne kampanje „16 dana aktivizma bore protiv nasilja nad ženama“.
Praksa pokazuje da se žene i dalje ne osećaju dovoljno sigurno da prijave nasilje, rekla je poverenica i istakla da treba mnogo više raditi na uklanjanju vidljivih, ali i nevidljivih prepreka koje ih sprečavaju u tome. Istraživanje Poverenika za zaštitu ravnopravnosti pokazalo je da su strah od nasilnika, sramota zbog doživljenog nasilja, strepnja od osude bliske okoline, nepovoljna ekonomska situacija i nepoverenje u institucije glavni razlozi zbog kojih žene ne prijavljuju nasilje u porodici. Ono što bi ih ohrabrilo su podrška
porodice i prijatelja, institucija, kao i finansijska, naročito nakon ključnog koraka napuštanja nasilnog partnera.
Na skupu povodom desetogodišnjice primene Istanbulske konvencije u organizaciji Pravnog fakulteta u Beogradu, Janković je podsetila da je Srbija među prvima ratifikovala ovu konvenciju, jasno prepoznala problem nasilja nad ženama i definisala ga kao najgrublje kršenje ljudskih prava i oblik diskriminacije.
Poverenica je navela da je rodno zasnovano nasilje posledica predrasuda koje utiču ne samo na ponašanje žena žrtava nasilja i njihovog okruženja, već i na rad zaposlenih u organima kojima je u nadležnosti zaštita i primena zakona.
“Što smo svesniji tog uticaja, ostavljamo manje prostora i da se takvi stavovi i pretpostavke potkradu u procesu izrade i primene zakona i donošenja pravnih odluka i u radu sa žrtvama nasilja,” dodala je ona.
Samo ujedinjeni možemo dorprineti suzbijanju nasilja nad ženama kroz poboljšanje efikasnosti u prevenciji, podršci i primeni zakona u zaštiti od nasilja, zaključila je Janković.
Stručni skup su otvorili novoizabrani dekan Pravnog fakulteta dr Bojan Milisavljević i profesorka dr Ivana Krstić.