Sećam se da smo se kao klinci utrkivali ko ima više lila, kome je deda napravio bolju lilu da gori duže i jače. Danima pre Petrovdana moj deda je znao da sedi u hladu i da sastruganu koru trešnjinog drveta veže u snop na tankom štapu, pa bi ih sušio na sušari visoko, da što bolje gore kada se zapale… Ovako počinje priča svakog deteta iz Lozničkog kraja, svako dete željno iščekuje 11. jul, sa nestrpljenjem se očekuje trenutak kada svi izađemo na ulice i palimo – lile. Danas vam donosim priču o jednom prelepom običaju koji oživljava svako selo, svaki zaseok u mom rodnom mestu i unosi radost u srca njegovih meštana – “lilanje” u Loznici. Ako ste ikada posetili ovaj grad, malo ali šarmantno mesto velikog srca, sigurno ste se susreli s ovim jedinstvenim i veselim događajem. Ali šta tačno znači “lilanje” i kakva je njegova priča?
Otkud to lilanje, kakav je to običaj?
Eh, kako da vam objasnim, evo ukratko... Lilanje je drevni narodni običaj, vezuje se za vreme kada smo bili pagani. Nekada davno, u noći uoči Petrovdana, 11. na 12. jul (po novom kalendaru) po selima i gradovima organizovale su se velike obredne vatre na kojima su se spaljivale lile – baklje napravljene od štapa leske na čijem vrhu je bila namotana kora divlje trešnje ili breze. Na ovaj način terale su se zle sile. Lilama bi se onda mahalo i tako razgonio mrak, a najradosnija bi bila deca i mladi koji bi dobili „zadatak“ da s upaljenim buktinjama trče oko torova uzvikujući drevne bajalice: „Lila gori, žito rodi“, „Bogami, veselo nam lile gore, da nam krave dobro vode“, „Kuda lile hodile, tuda krave vodile“… Srbi su u vreme paganstva se jako plašili prirodnih pojava i vremenskih nepogoda, zato su na sve načine pokušavali da odbrane svoja rodna polja i pokućstva od “zlih sila” kako su tada govorili, a paljenje lila je dokaz tome kako se brani ono što su stvorili, posadili…
Lilanje je naše kulturno nasleđe
Mnogo mi je drago što je na predlog Centra za kulturu „Vuk Karadžić“ iz Loznice 2017. godine lilanje uvršćeno u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije. Zahvaljujući tome, priznato je da je reč o običaju karakterističnom za Podrinje, a naročito oblasti oko Loznice, Šapca, Valjeva, Sjenice, Nove Varoši i Ivanjice.
Svi na LilaLo festival!
Unazad nekoliko godina najmasovnije paljenje petrovdanskih lila održava se u Loznici, u porti crkve Pokrova Presvete Bogorodice. Ono što mi je posebno drago jeste da vam predstavim lilanje ali u novom ruhu kroz jedan od najveselijih festivala Srbije – LilaLo koju svake godine pripremi Turistička organizacija grada Loznice.
To vam je festival koji na najlepši način spaja i afirmiše stvaralaštvo mladih, spaja tradicionalno i moderno, a drevni običaj lilanja prikazuje na savremen način sa ciljem da se on približi savremenom čoveku, ali i očuva za generacije koje tek dolaze.
Ako posetite Loznicu u periodu od 11.07 do 16.07., imaćete priliku da uživaćete u strava koncertima, di džej nastupima, performansima, pozorišnim predstavama, animacijama za decu, izložbama, bioskopskim predstavama na otvorenom, ali i nastupima kulturno umetničkih društava, vožnji fijakerom, etno bazarima, interaktivnim radionicama starih zanata… Možete zaigrati u kolu za dukat ili gledati takmičenje za „Brkove po Vuku i, naravno, učestvovati u lilanju – koje i danas, baš kao i nekada, možete videti samo 11. jula uveče u Loznici.
“Lilanje” je nešto što morate doživeti da biste zaista shvatili njegovu posebnost. Atmosfera je živa, vesela i ispunjena pozitivnom energijom. Pogled na šarene nošnje, osmehe na licima ljudi i zvuke tradicionalne muzike stvaraju nezaboravan doživljaj.
Za meštane Loznice, “lilanje” je više od običaja. To je trenutak kada selo oživi, kada se tradicija neguje i kada se raduje budućnosti. I baš kao što cveće cveta u raznobojnosti, tako i selo postaje puno života i vibracije tokom ove predivne manifestacije.
“Lilanje” je vreme kada se prošlost i sadašnjost spajaju, kada tradicija i radost idu ruku pod ruku. Pridružite se ovom veselom karnevalu i doživite nezaboravno iskustvo koje će vas ispuniti osmehom i toplinom.
Vidimo se na sledećem “lilanju” u Loznici!