Kraj avgusta i početak septembra je vreme kada vinogradi širom Balkana ožive u punom sjaju, jer dolazi sezona berbe grožđa. Ovo je idealan trenutak za pripremu domaćeg soka i vina, čime se čuva tradicija i uživa u blagodatima prirode. U ovom tekstu, saznajte kako napraviti ukusan sok i domaće vino od grožđa, kao i koje sorte grožđa su najzastupljenije u ovom periodu.
Koje sorte grožđa se beru krajem avgusta?
U ovo doba godine, neke od najpoznatijih sorti grožđa koje se beru uključuju:
- Prokupac: Autohtona sorta Srbije, poznata po svojoj otpornosti i blagom ukusu. Koristi se za proizvodnju crvenih vina.
- Smederevka: Bela sorta grožđa, popularna zbog svežeg i blagog ukusa. Idealna je za pravljenje laganih belih vina i soka.
- Tamjanika: Aromatična sorta sa intenzivnim mirisom, odlična za proizvodnju vina i rakije.
- Muskat Hamburg: Ova sorta je cenjena zbog svog aromatičnog ukusa i koristi se i za vino i za stolno grožđe.
- Vranac: Popularna sorta na Balkanu, koristi se za proizvodnju jakih crvenih vina. Poznata je po dubokoj boji i izraženom ukusu.
Kako napraviti sok od grožđa?
Priprema domaćeg soka od grožđa je jednostavna, a rezultira osvežavajućim napitkom punim prirodnih šećera i vitamina. Evo koraka za pripremu:
Sastojci:
- 5 kg grožđa (po mogućnosti sorte Smederevka ili Tamjanika)
- 1 litar vode
- 500 g šećera (po ukusu)
Priprema:
- Priprema grožđa: Operite grožđe i skinite ga s grozdova. Proverite da nema trulog ili oštećenog grožđa.
- Kuvanje grožđa: Stavite grožđe u veliku šerpu, dodajte vodu i kuvajte na srednjoj vatri. Povremeno mešajte i blago pritiskajte grožđe da pusti sok.
- Ceđenje: Nakon što se grožđe omekšalo (oko 30 minuta), sklonite sa vatre. Koristite cediljku ili gazu da procedite sok, pritiskajući pulpu kako bi se iscedilo što više tečnosti.
- Dodavanje šećera: Vratite sok u šerpu, dodajte šećer i kuvajte još 10 minuta dok se šećer ne rastvori. Probajte sok i po potrebi dodajte još šećera.
- Sterilizacija flaša: Dok se sok kuva, pripremite flaše za punjenje. Operite ih i sterilišite u rerni ili kipućoj vodi.
- Punjenje flaša: Sipajte vruć sok u sterilizovane flaše, zatvorite poklopcima i ostavite da se ohlade na sobnoj temperaturi.
Kako napraviti domaće vino od grožđa?
Pravljenje domaćeg vina zahteva malo više strpljenja, ali rezultat je vredan truda. Evo osnovnog postupka:
Sastojci:
- 10 kg grožđa (sorte Prokupac, Vranac ili Tamjanika)
- 1 kg šećera (opciono, u zavisnosti od slatkoće grožđa)
Priprema:
- Priprema grožđa: Operite grožđe i skinite ga s grozdova. Stavite grožđe u veliki sud za fermentaciju (drveni bure ili plastični fermentor).
- Gnječenje grožđa: Gnječite grožđe rukama ili gnječilicom kako bi se oslobodio sok i meso.
- Fermentacija: Pokrijte sud gazom ili tankom tkaninom i ostavite ga na toplom mestu (20-25°C) da fermentira. Fermentacija traje 5-7 dana. Tokom ovog perioda, povremeno promešajte smesu kako bi se sprečilo stvaranje plesni.
- Ceđenje: Nakon fermentacije, procedite tečnost kroz gazu ili cediljku u drugi sud. Dodajte šećer ako želite slađe vino i dobro promešajte.
- Sekundarna fermentacija: Ostavite vino da fermentira još 3-4 nedelje na hladnijem mestu (oko 15°C). Tokom ovog perioda, vino će se izbistriti i dobiće puniji ukus.
- Punjenje boca: Kada je fermentacija završena, pažljivo sipajte vino u sterilizovane boce, ostavljajući talog na dnu suda. Zatvorite boce čepovima i ostavite ih na tamnom i hladnom mestu da sazru.
Zaključak
Pravljenje domaćeg soka i vina od avgustovskog grožđa nije samo tradicija, već i način da uživate u prirodnim, zdravim napicima tokom cele godine. Sorte kao što su Prokupac, Smederevka i Tamjanika su idealne za ove svrhe. Isprobajte ove recepte i uživajte u ukusima svežeg, domaćeg grožđa.