Kad se kod nas kaže “gulaš”, odmah pomisliš na staru, dobru nedeljnu klopu, na maminu kuhinju i tanjir koji te gleda kao da je svaka kašika uteha za dušu. Ali, nije gulaš samo da ga skuvaš! Moraš ti da se potrudis, druže moj, da meso bude meko, sos taman gust i da sve to miriše tako da komšije već u podne dođu da „pozajme šećer“. E, pa, evo ti recept, ali da znaš – gulaš je više od kuvanja, gulaš je filozofija!
Šta ti treba?
- 1 kg junetine (kupi meso kod Meska, on ima ono što topi u ustima, ne uzimaj od komšije što meša pileće batake s junetinom!)
- 2-3 glavice crnog luka (ne pitaj šta će ti toliko luka – on je ključ svega, bez njega, brajko, nema gulaša)
- 3-4 čena belog luka (malo da zamiriše i otvori apetit, da ti se kuća oseti do ulice)
- 2-3 šargarepe (za boju i za dušu)
- Kašika masti ili ulja (mast je ipak mast, aj’ priznaj)
- 1 kašika brašna (da zgušnjava, ne da glumi sos od vode)
- Par kašika paradajz pirea ili sos od paradajza (za ono “mama ovo ti je savršeno”)
- So, biber, crvena paprika (onako, po osećaju, ne meri, nismo farmaceuti)
- 1-2 lovorova lista (to je ono što ti svi pitaju “Šta ti to miriše u gulašu?”)
- Po želji, ljuta paprika (ako voliš malo da zapržite stvar).
Kako da ga napraviš?
- Počinje s lukom! I, druže moj, uzmi one dve do tri glavice crnog luka i seckaj kao da spremaš ručak za vojsku. Da li plačeš? Naravno da plačeš! Ali veruj mi, ta suza će se isplatiti kad zagrizeš prvu kašiku gulaša.
- Meso, junetina, ma ko je taj komad? Uzmi lepo kilo sveže junetine. Ako ne znaš šta je dobro meso, zamoli tetu u mesari da ti izabere najbolji deo, ona zna bolje nego ti, veruj mi. Iseci na kockice, ali nemoj one što stanu na čačkalicu, nego lepo, muški komadi.
- Sad sve u lonac! Zagrej mast ili ulje u onom velikom loncu, jer gulaš voli prostor. Ubaci luk i mešaj dok ne postane zlatast, ali ne da pregori, bre! Kad luk zamiriše, stavi meso i kreni da ga pržiš. E, ovde se igra strpljenje – mešaj meso dok ne porumeni. Nemoj ga ostaviti pa da gori i da te žena pita „šta je to iznutra crno“, već lepo kontroliši stvar.
- Šargarepa i beli luk ulaze u igru sad. Seckaj šargarepu na kolutove, ne na one male kockice kao za rusku salatu, i ubaci je s mesom. Dodaj i beli luk, onako da zamiriše po kući kao da spremaš neki specijalitet. Lovorov list ubaci sad, a crvenu papriku lagano posipaj, kao da si šef kuhinje u pet zvezdica.
- Sos, brašno i paradajz! Kada meso dobije lepu boju, pospi ga kašikom brašna, mešaj da se sve sjedini, pa dodaj paradajz pire. Polako dolivaj vodu, onako odokativno, ne previše, jer gulaš ne sme biti čorba.
- Poklopi i kuvaj na tiho! Evo ti trik: gulaš voli polako. Stavi ga na srednju vatru, poklopi lonac i ostavi ga nek sat-dva. Gledaj da ne skuvaš toliko da se meso skuva do neprepoznatljivosti, ali da ti se raspada na viljušci kad probaš.
- Dovršavanje: Kad je sve skoro gotovo, posoli, pobiberi, i ako si u raspoloženju – ubaci malo ljute paprike. Znaš već, da prođe kroz nos i otvori apetit.
Kad je gotovo?
Sipaš u tanjir, uzmeš parče domaćeg hleba, pa umačeš kao da je poslednji obrok. Kad komšija pita šta miriše, ponudi ga kašikom, ali nemoj previše – ipak si ti pravio taj gulaš satima!
I eto ti ga! Pravi, domaći, sočni, mirišljavi juneći gulaš. Prijatno, druže! Samo pazi, nemoj jesti previše, jer posle gulaša svi hoće samo jedno – da prilegnu!