Ako postoji voće koje je sinonim za snagu i zdravlje, to su sigurno drenjine. Nije ni čudo što naši stari kažu: “Zdrav kao dren!” Ove male, crvene bobice možda izgledaju nevino, ali kriju ozbiljnu moć – i kad ih pretočite u domaći liker, dobijete piće koje nije samo za dušu, već i za zdravlje. Jer, realno, u Srbiji ništa što je domaće ne može biti loše – posebno kad se to zalije s malo alkohola.
Pa, dragi moji, spremite se za recept za domaći liker od drenjina koji će vam, osim što će vas oraspoložiti, pomoći da prebrodite zimu bez ijednog kijanja (ili barem da to kijanje ne primećujete)!
Šta vam je potrebno:
- 1 kg zrelih drenjina (one koje padaju sa drveta, jer niko ne bere dren dok nije sam rešio da ode)
- 1 litar domaće rakije (od šljive, loze – šta god imate pri ruci, bitno je da je domaće i da peče)
- 500 g šećera (možete i manje, ali ko još pravi liker koji nije sladak?)
- 2 štapića vanile (za one koji vole malo fancy momenat u svom domaćem likeru).
Priprema (ili kako recept kreće lagano, ali se završava “žešće”):
- Berba drenjina (ili snalaženje kod komšije):
Pre nego što uopšte počnete sa pravljenjem likera, morate da skupite drenovine. Ako imate svoje drvo u dvorištu, čestitamo – vi ste među retkima koji nisu lenji da beru dren! Ako nemate, uvek postoji opcija “domaće snalaženje”, tj. šetnja do komšijinog voćnjaka kad on nije kod kuće. - Pranje i čišćenje drenjina:
Kad donesete drenovine kući, operite ih dobro. Nema potrebe da ih ljuštite ili seckate – one su male, ali moćne! Pustite ih da malo odstoje, da im “izvetrava” sva prašina, eventualno ponesene bubice i ostale goste iz prirode. - Drenjine idu u teglu:
Uzmite jednu veću staklenu teglu (onu što vam je tetka dala za zimnicu) i ubacite unutra kilo drenjina. Dodajte šećer – nemojte se stideti, šećer ovde ima ključnu ulogu da izvuče svu aromu iz drenjina. Ako ste ljubitelj rafiniranih ukusa, možete ubaciti i one štapiće vanile – da malo zamiriše kao u francuskim filmovima, ali u srpskoj kuhinji. - Dolivanje rakije:
Sad dolazimo do pravog trenutka. Preko drenjina i šećera prelijte litar domaće rakije. E, ovde nema improvizacije – što jača rakija, to bolji liker! Promešajte malo, stavite poklopac na teglu i spremite se za najduži deo posla – čekanje.
Šta sad? Sad čekamo… i čekamo…
Liker mora da odstoji najmanje mesec dana, ali ako ste zaista strpljivi (ili jednostavno zaboravite na njega u špajzu), možete ga ostaviti i do tri meseca. Ključ je u tome da tegla bude na tamnom i hladnom mestu – u Srbiji je to uglavnom špajz ili podrum gde se drži ajvar i slatko.
S vremena na vreme možete teglu malo prodrmati – ne da dosadno čekate da sve završi svoje, već da šećer brže završi svoj posao i pusti drenjine da plivaju u šećernom raju.
Ocedite i – na zdravlje!
Nakon što je liker odležao svoj zasluženi odmor, dolazi trenutak kad treba da ga procedite. Uzmete gazu, ili sitno cedilo (ono za čaj će vam ovde biti beskorisno), i polako odvojite liker od drenjina. Tečnost sipajte u flaše (obavezno staklene, jer plastika nije dostojna domaćeg pića).
Šta s drenjinama?
Pa, možete ih jesti, ali budite spremni na opasnu slatko-kiselkastu eksploziju alkohola. Ili ih ubacite u neki kolač, ako volite eksperimentisanje.
Kako se pije domaći liker od drenjina?
Liker od drenjina nije za ispijanje na eks, osim ako ste voljni da padnete pod sto posle prve čašice. Ovo je piće za polako, uz razgovor, možda uz neku staru domaću muziku u pozadini.
Ako vas neko pita za zdravlje – slobodno recite: “Zdrav/a kao dren!” jer realno, drenovine su pune vitamina, a uz domaću rakiju, postaju prava mala bomba zdravlja.
Zanimljivi saveti iz naroda:
- Kažu da drenovine pomažu kod jačanja imuniteta. Ako vas zadesi neka zimska kijavica, umesto klasičnog lekara, predlažemo čašicu ovog likera.
- Takođe, dren je poznat kao prirodni lek za stomak. Pa, ako slučajno preterate sa slavskom trpezom, evo rešenja – drenov liker i malo odmora!
- A ako vam jednostavno nije do toga da “lečite”, nego želite da uživate – ovaj liker je odličan za duga zimska večernja okupljanja, gde smeh, priče i malo rakije idu ruku pod ruku.
Na kraju, zapamtite – “Ko pije domaći drenov liker, nikad mu nije dosadno!”