Prodavac viče dok merkam paradajz, “Iz bašte je moje nisam ga prskao, dabogda mi se tašta zagrcnula!”, sve se mislim, jeste, baš ti verujem. Opet, odem do druge tezge, prodavac ćuti, paradajz isti kao i kod predhodnog, i sad se mislim, ajde ti ga znaj koji je tretiran, a koji je organski. E, ima rešenja.
U ovom opštenarodnom vodiču, otkrićemo nekoliko načina kako da saznate da li je paradajz prskan ili ne.
Prirodni paradajz često ima drugačiji izgled od onog koji je tretiran hemijskim sredstvima. Pripazite na izgled kože paradajza. Ako primetite neravnine, nepravilnosti ili oštećenja, to može biti znak da je paradajz tretiran hemijom. S druge strane, prirodni paradajz ima glatku, sjajnu i čvrstu kožu.
Miris je takođe važan faktor. Prirodni paradajz ima bogat i svež miris koji odražava njegovu prirodnu slatkoću. Ako primetite slab miris, neprijatan miris ili miris koji odstupa od uobičajenog, to može ukazivati na upotrebu hemikalija.
Uzgajivači koji se fokusiraju na organski uzgoj i ne koriste hemikalije često naglašavaju pakovanje paradajza. Potražite oznake poput “organski uzgoj”, “bez pesticida” ili “neprskano” na ambalaži paradajza. Ove oznake ukazuju na to da je paradajz prošao kroz rigorozne kontrole i da je manje verovatno da je tretiran hemijskim sredstvima.
Jedan od najpouzdanijih načina da budete sigurni u prirodnost paradajza je da ga sami uzgajate. Ako imate prostor za baštu ili balkon, možete se upustiti u uzgoj vlastitog paradajza. Na taj način imate potpunu kontrolu nad tretmanom biljke i možete biti sigurni da je paradajz potpuno prirodan.”
Zaključak:
Iako nije uvek lako prepoznati paradajz koji je tretiran hemijskim sredstvima, postoji nekoliko znakova koje možete posmatrati. Uvek je preporučljivo kupovati organski uzgojen paradajz ili birati pouzdane izvore koji garantuju neprskane proizvode. Takođe, uzgajanje sopstvenog paradajza može biti sjajna opcija za one koji žele potpunu kontrolu kvaliteta.