Ko ne voli kroasane? Oni su pravi simbol jutarnjeg luksuza – mekani iznutra, savršeno hrskavi spolja, a aroma sveže pečenog testa je čisto uživanje. Iako ih najčešće kupujemo u pekari, verovali ili ne, pravi domaći lisnati kroasani nisu nemoguća misija. Naprotiv, uz malo truda i ljubavi, možete ih napraviti sami kod kuće. Pa hajde da zavrnemo rukave i naučimo kako se prave ovi raskošni, puterasti francuski klasici!
Sastojci:
- 500 g brašna
- 250 ml hladnog mleka
- 1 kesica suvog kvasca (ili 20 g svežeg kvasca)
- 1 kašika šećera
- 1 kašičica soli
- 250 g hladnog putera
- 1 jaje (za premazivanje)
Priprema:
1. Prvi korak: Testo
Najpre ćemo pripremiti osnovno testo. U veću činiju stavite brašno, šećer i so, pa sve lepo promešajte. U toplom mleku rastvorite kvasac i ostavite nekoliko minuta da se aktivira. Kada kvasac počne da peni, dodajte ga brašnu i umesite glatko testo. Testo treba da bude mekano, ali da se ne lepi. Ako je previše mekano, dodajte malo brašna, a ako je previše tvrdo, sipajte još malo mleka. Testo prebacite u posudu, prekrijte čistom kuhinjskom krpom i ostavite da odmara oko 30 minuta na toplom mestu.
2. Drugi korak: Puter u akciji
Dok testo odmara, vreme je da se pozabavimo puterom, koji je ključan za kroasane. Da biste dobili savršene lisnate slojeve, puter mora da bude hladan, ali ne tvrd kao kamen. Izvadite ga iz frižidera i stavite između dva parčeta papira za pečenje. Oklagijom ga lagano razvijte u pravougaonik debljine oko 1 cm. Kada ste ga izravnali, vratite ga u frižider da se dobro ohladi, dok ne bude vreme za njegovo uvrštavanje u testo.
3. Treći korak: Sklapanje testa
Sada dolazimo do zanimljivog dela. Uzmite testo koje je naraslo i razvijte ga na pobrašnjenoj površini u pravougaonik. Na sredinu testa stavite hladan puter, pa ga prekrijte stranama testa, kao da pravite neku vrstu “koverte.” Zatim oklagijom lagano razvucite testo zajedno s puterom, pazeći da puter ostane unutar testa.
Sledeće što treba da uradite jeste takozvano “preklapanje.” Testo preklopite kao pismo – gornji deo prebacite ka sredini, pa donji deo preko njega. Onda testo okrenite za 90 stepeni, opet ga razvucite oklagijom i ponovite preklapanje. Ovo je važno jer tako stvarate lisnate slojeve. Ovaj postupak ponovite 3-4 puta, pa testo umotajte u foliju i vratite u frižider na sat vremena.
4. Četvrti korak: Oblikovanje kroasana
Kada je testo dovoljno hladno, razvucite ga u veliki pravougaonik debljine oko pola centimetra. Iskoristite oštar nož ili točkić za testo da isečete testo na trouglove. Svaki trougao pažljivo savijte, počevši od šireg kraja ka užem, formirajući kroasane. Krajevi treba da budu ispod kroasana kako se ne bi otvorili tokom pečenja.
5. Peti korak: Premazivanje i pečenje
Složite kroasane na pleh obložen papirom za pečenje i ostavite ih još 20-30 minuta da narastu. Pre nego što ih stavite u rernu, premažite ih umućenim jajetom kako bi dobili lepu, zlatnu boju.
Pecite kroasane u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C oko 15-20 minuta, dok ne postanu lepo zlatni i hrskavi spolja. Dok se peku, cela kuća će zamirisati na puter i testo – prava mala magija!
Tajne lisnatih kroasana:
- Hladan puter je ključan za prave lisnate slojeve. Ako se puter previše ugreje tokom sklapanja, testo neće imati one prepoznatljive slojeve.
- Strpljenje je takođe važno – testo mora dovoljno da odmara u frižideru između preklapanja kako bi se formirali slojevi.
- Kada ih oblikujete, pazite da ne pritiskate testo previše, kako bi kroasani ostali vazdušasti i mekani iznutra.
Savršenstvo u svakom zalogaju!
I to je to! Nakon što izvadite kroasane iz rerne, pustite ih da se malo ohlade (ako izdržite), a zatim uživajte u svakom zalogaju. Pravi domaći lisnati kroasani, sa slojevima testa koje se raspada pod zubima, omiljeni su doručak širom sveta. Ako ih poslužite uz malo domaćeg džema ili putera, biće to pravi francuski doručak, ali na vašem balkonu ili trpezariji.
Bon appétit!