U današnjem vremenu u kom živimo, sve je instant i sve je nabijeno nekim glupostima, od jela do pića. Samo da se što pre proda. A to što nam deca zbog toga imaju hormonske poremećaje i ne razvijaju se pravilno, što i sami se razboljevamo od sto i jedne bolesti, sve to nekako prećutkujemo i znamo, ali se pravimo blesavi. E, onda kada rešimo da jedemo zdravo, uvidimo koliko je sve skupo, ali, što bi plaćali nešto što i sami možemo da uzgajamo? I znam ja da živimo skoro većina nas po stanovima, ali ima i onih što žive u kući i imaju uslove za uzgoj na primer pilića, pa evo dragi moji kako da uzgajate piliće i imate zdravo meso i jaja. Pa kada Dejvid Bekam može da postavi snimak kako gaji svoje piliće, vala, možemo i mi!
Vraćanje u “normalu”
U današnjem svetu, povratak organskom načinu života postaje sve važniji. Jedan od ključnih koraka ka tome je i gajenje sopstvenih pilića. Osim što je sjajan način da se obezbede zdrava jaja i meso, ova praksa pruža i osećaj povezanosti sa prirodom i kontrolu nad hranom koju jedemo. Bez obzira na to da li imate veliko imanje ili samo malo dvorište, gajenje pilića može biti izuzetno korisno i zadovoljavajuće iskustvo.
Evo nekoliko koraka kako da započnete gajenje:
Kupovina pilića
Pre kupovine, važno je da odlučite za koju svrhu želite da uzgajate piliće – samo za meso, meso i jaja ili samo za jaja, a izbor pravih uzgojnih ciljeva važan je kako bi odabrali pravu vrstu i pravu hranu. Treba biti oprezan kod kupovine pilića, posebno ako kupujete od nepoznatih prodavaca. Neki mogu da prevare neiskusne uzgajivače živine na način da im prodaju bolesne piliće ili starije, koji više nisu u produktivnim godinama. Što dalje znači, okrenite par brojeva i raspitajte se kod lokalaca sa sela gde ima da se kupe pilići, pa da li su tovni ili za nošenje jaja, zavisno do onoga što vam treba.
Kokošinjac i njegova organizacija
Najbitnije za piliće u njihovoj ranoj fazi razvoja jeste svakako grejanje. Zašto, pa pilići nemaju pravo perje od šest do sedam nedelja starosti pa ne mogu da regulišu telesnu temperaturu, zato je potrebno u tom razdoblju da se greju. Tokom prve nedelje, temperatura bi trebala da bude 35°C i postupno bi trebalo da se smanjuje za 5°C svaku nedelju dok se ne postigne temperatura okoline. Znaćemo da li imaju dovoljno toplote prema njihovom položaju: ako su svi zgrčeni u gomili – previše im je hladno, ako su raspoređeni na ivicama – prevruće im je. Ako su svuda podjednako raspoređeni, tada im temperatura odgovara. Zato je bitno da im bude uvek suvo tamo gde su, da imaju nekih novina ili kartona po podu, i zato im ljudi često stavljaju sijalicu iznad mesta gde su. Sijalice možete kupiti u prodavnicama za kućne ljubimce ili u poljoprivrednim apotekama. Sijalica mora biti postavljena tako da ni slučajno ne dodiruje nešto što je zapaljivo! Znači 10 santima od pilića kada su baš mali a onda postepeno podizati sijalicu kako rastu.
Znači, kokošinjac bi trebao da bude suv i provetren, a pilići treba da se drže na suvom i toplom kako se ne bi razboleli. Što više imaju prostora, pilići i kokoške biće zdravije, zato nikako ih nemojte zbijati i gurati veliki broj pilića na jednom mestu. Znači u zavisnosti od prostora ili mesta gde ćete ih gajiti, toliko i kupite pilića.
Onoliko koliko ste kupili pilića, bar toliko (znači polovina) prostora mora biti slobodna kako bi se lepo šetali i razvijali.
Čišćenje kokošinjca
Naravno da je bitno da se kokošinjac redovno čisti, to je broj jedan. Zašto? Pa, pileći izmet ukoliko se ne čisti redovno stvara idealne uslove za razvoj kojekakvih. Hranilice i posude za vodu potrebno je prati otprilike jednom nedeljno. Pilići dok su mali mogu da se utope i u posudi sa vodom pa je možete napuniti npr. sa šljunkom kako bi to izbegli.
Znači, molim lepo pa redovno čistite ako hićete da kokice budu zdrave!
Kako se hrane pilići?
Živina nije probirljiva što se tiče hrane. Pilići i kokoši su svaštojedi, što ih čini jednostavnim za hranjenje, a mogu da jedu žitarice, voće, povrće. Mogu da konzumiraju ostatke sa stola, samo treba paziti da hrana ne sadrži toksine.
Postoje neke namirnice koje su loše za njih pa ih treba izbegavati, a to su: pasulj, nezreli paradajz, kakao, hrana koja sadrži plesan. Da biste bolje upravljali ishranom, trebate da im osigurate dobro uravnotežene obroke koji sadrže sve potrebne vitamine i minerale kako bi postigli svoju potencijalnu težinu.
Ukoliko uzgajate kokoši za jaja, hranite ih sa dodatkom kalcijuma. Možete da im u hranu stavite brašno sa ljuskom od jajeta, izmrvite ljusku pomešate sa brašnom i dajte im u hranu. One će da legu jaja od proleća do jeseni, sve dok imaju oko 12 do 14 sati dnevnog svetla. Vodu im je potrebno menjati nekoliko puta dnevno.
Na kraju, pazite da ih ne hranite nikakvim aditivima ili proizvodima koji će da podstiču i ubrzaju njihov rast. To se posebno odnosi na one koncentrate i čuda za ubraz razvoj i rast pilića. Birajte šta kupujete a najbolje je da ako imate mogućnost sami pravite koncentrat za uzgoj pilića.
Aditivi se gotovo uvek koriste u uzgoju živine, a rezultiraju skokom u njihovom rastu mišića što nikako nije zdravo ni za živinu, a ni za one koje treba da jedu meso i jaja.
Znači koncentrat nije dobar, ali, najbolje je da se o svemu konsultujete sa veterinarom, odete u poljoprivrednu apoteku i pitate lepo sve o ishrani pilića.
Premiksi ili suplementi koji se koriste za hranu, paljivo birajte, a pilićima kada su mali biće potrebno u hranu staviti i vitamine pa je najbolje da u poljoprivrednoj apoteci se konsultujete šta je najbolje da kupite vašim kokicama.
Meso ili jaja
Dva meseca uzgoja pilića je potrebno ukoliko ste piliće kupili zbog prerade mesa, a ukoliko ne želite meso, nego kokice za jaja, onda je potrebno da ih premestite u kokošinjac koji će imati legla za jaja, takozvane gnezdare.
Te kokice koje želite za jaja, morate puštati napolje da šetkaju i da kljucaju po bašti i dvorištu.
Ukoliko ih želiute zbog mesa, pilići bi trebalo da imaju bar preko 1 kg žive vage.