Znam da većina zaboravi da stavi hranu u frižider nakon ručka, ili prosto ima i ljudi koji ne žele da ostave hranu u frižider. E, pa da znate da će vas u najmanju ruku uhvatiti dijareja, da ne kažem proliv ako pojedete ukvarenu hranu, a može doći i do pu, pu, pu, ozbiljnijih problema. Zato smo tu da vam pružimo sve informacije o tome kako da čuvate svoje obroke tokom leta i izbegnete neugodna iznenađenja u stomaku.
Šta se brže kvari?
Kvarljiva hrana, kao što su mlečni proizvodi, meso, riba, jaja, povrće i voće, podložna je bržem kvarenju pri visokim temperaturama. Kada je napolju vruće, bakterije se brže razmnožavaju, a to može dovesti do trovanja hranom ako se ne pridržavate odgovarajućih mera opreza.
Prva stvar koju treba da imate na umu je da ne ostavljate hranu na suncu ili u vrućim automobilima. Ponesite termo torbu ili kantu s ledom kada idete na piknik ili kada kupujete kvarljive namirnice. Hrana će se duže održati svežom i sprečiti rizik od kvarenja.
Može i u frižideru da se hrana pokvari ako temperatura nije naštelovana
Kada govorimo o frižideru, važno je da održavate odgovarajuću temperaturu. Idealna temperatura za frižider je oko 4°C, dok je za zamrzivač preporučena temperatura od -18°C. Redovno proveravajte termometar u frižideru kako biste bili sigurni da se hrana pravilno čuva. Otvorite frižider samo kada je neophodno i brzo ga zatvorite da se temperatura ne bi povećala.
A sada, evo nekoliko brzih saveta za specifične vrste hrane
Mlečni proizvodi: Mleko, jogurt, sir i drugi mlečni proizvodi treba da budu čuvani u frižideru tokom leta. Pripazite na rok trajanja i nemojte koristiti mlečne proizvode koji su već istekli.
Meso i riba: Ove namirnice su posebno osetljive na visoke temperature. Ako idete na duže putovanje ili piknik, obavezno koristite led ili hladne pakete kako biste održali svežinu mesa i ribe. Takođe, pripazite da meso uvek bude dobro termički obrađeno kako biste se zaštitili od bakterija.
Jaja: Jaja su takođe kvarljiva namirnica. Držite ih u frižideru i izbegavajte da ih ostavljate na sobnoj temperaturi duže vreme. Kuvana jaja mogu se čuvati u frižideru do nedelju dana.
Povrće i voće: Sveže povrće i voće treba držati u frižideru. Ako ćete ih nositi sa sobom, stavite ih u plastične posude ili vrećice i držite ih u hladnoj torbi s ledom.
Kuvana hrana: Kuvana hrana, kao što su supa, čorba, testenine ili pirinač, može se držati van frižidera do 2 sata. Nakon tog vremena, postoji veći rizik od razmnožavanja bakterija koje mogu izazvati trovanje hranom. Ako niste sigurni koliko je dugo hrana ostala van frižidera, najbolje je da je bacite radi vaše sigurnosti.
Pečena hrana: Pečena hrana, kao što su pečenje, piletina, riba ili povrće iz rerne, može se držati na sobnoj temperaturi do 2 sata. Međutim, ukoliko je temperatura visoka, preporučuje se da se hrana što pre ohladi i stavi u frižider ili zamrzivač kako bi se produžio rok trajanja i sprečio rizik od kvarenja.
Kada govorimo o čuvanju hrane tokom leta, evo nekoliko dodatnih saveta koji će vam pomoći da održite svežinu obroka:
- Koristite termo torbe ili kante s ledom kada nosite hranu na piknik ili putovanje.
- Pazite da hrana ne bude izložena direktnom sunčevom svetlu i visokim temperaturama.
- Delove hrane koji su ostali nepojedeni odmah stavite u frižider da se ohlade.
- Pripazite na rok trajanja namirnica i nemojte koristiti hranu koja je već istekla.
Zapamtite, bezbednost hrane je važna, posebno tokom letnjih meseci. Redovno proveravajte rok trajanja namirnica, koristite hladne pakete i termo torbe, i uvek budite oprezni s pripremom hrane.
Nadamo se da vam je ovaj tekst pružio korisne informacije o čuvanju hrane tokom leta. Uživajte u svežim obrocima i letnjim ukusima, ali pre svega, brinite o svom zdravlju i bezbednosti.
P.S. Ako imate neki savet ili trik za čuvanje hrane tokom leta, podelite ga s nama u komentarima ispod. Delimo korisne savete s našom zajednicom!