Prva rečenica koju ja bar izgovorim kada vidim da mi je cveće uvenulo a ja ga zasadila pre par dana je neka psovka. Da se razumemo, da budemo iskreni. E, da ne bi došlo do “šištanja” i ostalo, bolje da lagano poslušamo savete koje sam dala, pa ako i onda ne bude sve kako valja, e, onda možete da “šištite”.
Pazi sad
Evo pet ključnih saveta koji će vam pomoći da vaše cveće procveta i održite ga zdravim od proleća do jeseni:
Pravilan izbor saksija i supstrata: Odaberite saksije koje imaju drenažne rupe na dnu kako bi se izbeglo zadržavanje viška vode. Takođe, koristite kvalitetan supstrat koji omogućava dobru drenažu i obezbeđuje potrebne hranljive materije biljkama.
Redovno zalivanje: Održavajte optimalan nivo vlažnosti zemljišta tako što ćete redovno zalivati svoje biljke. Proveravajte vlažnost zemljišta prstom pre zalivanja – zemlja bi trebalo da bude vlažna, ali ne i natopljena. U letnjim mesecima, može biti potrebno zalivati češće zbog bržeg isušivanja.
Pravilno osvetljenje: Postavite saksije na mesta gde će biljke dobiti dovoljno sunčeve svetlosti u skladu sa njihovim zahtevima. Većina cvetnih vrsta preferira sunčana ili polusenovita mesta, ali postoje i one koje bolje uspevaju u hladu.
PROČITAJTE I:
Redovno prihranjivanje: Hranite svoje biljke tečnim đubrivom jednom do dva puta mesečno tokom proleća i leta. Đubrivo će obezbediti vašim biljkama potrebne hranljive materije za zdrav rast i cvetanje.
Pravilno održavanje i zaštita od štetočina: Redovno uklanjajte uvenule cvetove i suvo lišće kako biste podstakli novo cvetanje i sprečili pojavu bolesti. Takođe, pratite pojavu štetočina poput lisnih vaši i paukova grinja i preduzmite odgovarajuće mere kontrole ako primetite njihovu prisutnost.
Prateći ove savete, možete uživati u lepoti svog cveća u saksijama tokom cele sezone, dodajući svežinu i boju vašem prostoru. Uz malo truda i pažnje, vaše biljke će cvetati i napredovati, čineći vaš dom još prijatnijim i lepšim za boravak.