Kupili smo frižider pre par godina jer nam je stari otišao u zaborav sa sve onom komorom za led. Tako sam se ponadala da je čišćenje leda za nas prošlost jer smo kupili samootapajući frižider! Mislim, samo ime kaže, zar ne. Kad ono, međutim. Počne on da štuca i ja u fazonu šta je bre sad ovo. Pozovem servis, kaže jeste čistili led, ja reko jeste vi išli na Island. Kakav led! Kaže čovek gospođo, nemojte da sikćete i oni se čiste od leda. A tome se nisam nadala, to niko ne kaže kad kupujem frižider! Elem, danas vam donosimo nekoliko korisnih saveta o tome kako se osloboditi leda u samootapajućem frižideru i održavati ga bez kvarova tokom letnjih meseci. Hajde da se suočimo s tim “ledenim izazovom” zajedno!
Samootapajići jeste, ali nije svemoćan
Prvo, da razjasnimo – samootapajući frižideri su dizajnirani da se automatski oslobađaju leda koji se formira tokom normalnog rada. Međutim, ponekad se može dogoditi da se led nagomila ili se formiraju naslage, što može dovesti do nesmetanog funkcionisanja frižidera. Ali ne brinite, imamo nekoliko trikova koji će vam pomoći da se izborite sa ovim problemom.
Evo nekoliko koraka koje možete preduzeti da očistite svoj samootapajući frižider od nagomilanog leda:
- Isključite frižider: Pre nego što počnete s čišćenjem, uvek je važno isključiti frižider iz struje. Sigurnost na prvom mestu!
- Ispustite vodu: Pronađite ventil za ispuštanje vode na zadnjoj strani frižidera i postavite posudu ispod da uhvatite vodu koja će se slijevati. Ovo će vam omogućiti da se rešite nagomilane vode koja se može pojaviti tokom procesa čišćenja.
- Odleđivanje: Ostavite vrata frižidera otvorenim kako bi se led prirodno otopio. Možete koristiti peškire ili sunđer da apsorbuju višak vode i ubrzaju proces odleđivanja. Ne zaboravite postaviti posude ispod radi eventualnih curenja vode.
- Ručno čišćenje: Nakon što se led otopi, vreme je da se posvetite čišćenju unutrašnjosti frižidera. Koristite mešavinu blagog deterdženta i tople vode kako biste obrisali unutrašnjost, police i ladice. Ispustite preostalu vodu iz sistema za odmrzavanje ako je moguće.
- Provera brtvi: Tokom čišćenja, proverite stanje brtvi na vratima frižidera. Ako primetite oštećenja ili pukotine, razmislite o zameni brtvi kako biste osigurali pravilno zatvaranje vrata i sprečili ulazak toplote.
- Redovno održavanje: Kako biste izbegli ponovno nagomilavanje leda, preporučuje se redovno čišćenje i održavanje frižidera. Pazite da ne ostavljate otvorena vrata frižidera duže vreme i redovno proveravajte i čistite sistem odmrzavanja.
I eto nas, uspešno ste očistili svoj samootapajući frižider od leda i spremni ste da uživate u svežim namirnicama tokom celog leta! Nemojte zaboraviti da je redovno čišćenje ključno za optimalno funkcionisanje frižidera, a vaša hrana će biti sveža i ukusna.
Sada, dok se vi opuštate i uživate u hladovini, vaš frižider će raditi bez ikakvih problema i više nećete brinuti o ledu koji se nagomilava. Mislim, baš sam se iznenadila, ali opet, sve mora da se čisti, nema tu trte-mrte.
P.S. Ne zaboravite da podelite ovaj tekst sa svojim prijateljima kako bi i oni saznali o ovim korisnim savetima! Love ya all!