Pored računice za smeštaj, gorivo i sve prateće troškove, ručkovi i večere na moru su definitivno nešto što nam najviše izbija pare iz džepa. Za doručak je lako, odete do marketa, kupite jaja, suhomesnato, mleko, jogurt, ali kada je vreme ručku, šta onda. E, ukoliko ste planirali da ponesete hranu od kuće, evo saveta kako da hranu pripremite i zamrznete.
Krenimo od nekoliko predloga hrane koju možete pripremiti i zamrznuti za putovanje na more. Sa spremanjem hrane započnite dva dana pre polaska na put:
- Piletina sa povrćem: Spremi ukusnu piletinu sa sezonskim povrćem. Skuvaj piletinu na tiganju sa začinima po tvom izboru, a zatim dodaj iseckano povrće kao što su šargarepa, paprika, tikvice i pečurke. Proprži sve zajedno dok povrće ne omekša. Kada se jelo ohladi, rasporedi ga u hermetičke posude ili vrećice za zamrzavanje.
- Testenina sa sosom od paradajza: Pripremi omiljenu testeninu, bilo da su to špagete, penne ili fusilli. Skuvaj je prema uputstvu na pakovanju, a zatim napravi ukusan sos od paradajza sa začinima, belim lukom i svežim biljem. Pomešaj testeninu i sos, ohladi, a zatim zamrzni u posudama koje su pogodne za zamrzavanje.
- Pica za poneti: Ako voliš picu, možeš pripremiti domaću picu sa tvojim omiljenim nadevima. Napravi testo za picu kod kuće ili koristi kupovno. Razvuci testo, dodaj sos od paradajza, sir i tvoje omiljene dodatke poput šunke, pečuraka ili paprike. Ispeci picu, ostavi je da se ohladi, a zatim je iseči na porcije i zamrzni.
- Ćufte: Napravite male kuglice od mlevenog mesa sa prezlama i začinima. Isprečete ih na laganoj vatri u pouljenom tiganju. Za pripremu sosa iskoristite paradajz sos iz konzerve ili tetra paka, malo ga posolite. Ubacite ćufte u sos, ostavite da se prohlade. Kada se ohlade, prespite ih u hermetičke posude i stavite u zamrzivač.
- Pasulj: Skuvajte pasulj bez mesa (recept pasulja bez mesa) .Kada se dobro ohladi, rasporedite ga u hermetiče posude ili kese za zamrzavanje.
- Grašak: Prodinstajte luk i šargarepu. Kada luk dobije staklasti izgled, dodate grašak i dinstante ga 15 minuta. Kada grašak omekša, ostavite ga da se ohladi a nakon toga ga prespite u posude za zamrzavanje za hermetičkim zatvaranjem.
- Sataraš/bećarac: Iseckate luk i prodinstate ga na laganok vatri. Kada luk dobije staklasti izgled, ubacite isečenu papriku, paradajz, šargarepu. Tako sve iseckano se dinsta na laganoj vatri oko pola sata. Nakon toga, bećarac ili kako neki kažu sataraš, možete presuti u posude za zamrzavanje koje se hermetički zatravaju.
Pročitajte i:
Sada kada smo se pozabavili idejama za hranu, hajde da vidimo kako je najbolje spremiti i upakovati hranu za zamrzavanje:
- Hermetički zatvorene posude: Idealno je koristiti posude koje su namenjene zamrzavanju hrane. Napunite posude pripremljenom hranom, ostavi malo prostora za širenje tokom zamrzavanja, a zatim dobro zatvori poklopce. Obeležite posude imenima jela i datuma zamrzavanja.
- Vrećice za zamrzavanje: Druga opcija je korišćenje hermetičkih vrećica za zamrzavanje. Napunite vrećice pripremljenom hranom, ostavite malo prostora za širenje, uklonite višak vazduha i dobro zatvorite vrećice. Ponovo, ne zaboravite obeležiti sadržaj i datum zamrzavanja.
- Ograničite količinu hrane: Kako bi bilo lakše pakovati i spremiti hranu, podelite obroke u pojedinačne porcije. Na taj način, kada vam zatreba samo jedan obrok, nećete morati da odmrzavate celu količinu.
- Pravilo “prvo u, prvo iz”: Kada budete pakovali hranu u zamrzivač, pazite da novu hranu postavite pozadi, a staru napred. To će vam pomoći da znate koje obroke prvo treba da koristite kako bi se izbeglo rasipanje hrane.
Kada stignete na more, ne zaboravite da hranu koju ste zamrzli čuvate u frižideru hotela ili apartmana, ili eventualno koristite frižider za plažu kako bi se održala svežina. Budući da će hrana postepeno odmrzavati tokom letnjih dana, pobrinite se da je koristite u roku od nekoliko dana kako bi očuvala ukus i kvalitet.