Jedno dobrih mesec dana suprug i ja smo u potrazi za dobrim tiganjem. Znam ja da to vama zvuči blesavo, ali ajde da vas vidim da ga nađete, date masne pare i opet za par meseci krene da se klima drška. I, šta onda? Meni se, evo, baš to dešavalo par puta. Nije meni zbog para, no mi je do činjenice da opet nemam tiganja u kući i da opet moram da tražim novi. Tako smo našli – liveni tiganj. Šta je sad to, koji mačiji kašalj? Komšinica ode do svojih u Kruševac, nađe radnju, kupi nam tri tiganja i tu nastaje magija… Hajde da vam ispričam zašto su liveni tiganji dobri i kako možete da i vi sebi nabavite jedan, dva, tri komada tiganja za koje kažu da kako su stariji i crnji, sve bolji…
Šta su liveni tiganji?
Liveni tiganji su posuđe za kuvanje od livenog gvožđa. Oni su poznati po svojoj čvrstini i ravnomernom zagrevanju. Ali to nije sve – ovi tiganji imaju dušu! Kako se koriste tokom vremena, postaju sve bolji jer upijaju ukuse i arome raznih jela.
Zašto su bolji od običnih tiganja?
Prvo, liveni tiganji su neverovatno izdržljivi. Možete ih naslediti od svojih baka i deka i i dalje će biti u odličnom stanju. Drugo, ravnomerno raspoređuju toplotu, tako da hrana ne gori ili se lepi, već se lepo zapeče. Treće, kako ih koristite, stvaraju se slojevi koji poboljšavaju ukus hrane tokom vremena.
Kako čuvati liveni tiganj?
Čuvanje livenog tiganja je jednostavno. NE PERE SE U SUDOMAŠINI. Nakon što ga koristite, dovoljno ga je temeljno oprati toplom vodom i blagim deterdžentom, ako je potrebno. Bitno je da ga dobro osušite nakon pranja kako biste sprečili rđu. Takođe, možete ga povremeno premazivati tankim slojem biljnog ulja kako biste očuvali površinu. Ako vam se baš zakori neka mast, onda stavite so i mekanom stranom sunđera istrljajte tiganj.
Kako se koriste liveni tiganji?
Pre prve upotrebe tiganja, uradite sledeće:
Zagrejte rernu na 250 stepeni. Pouljite unutrašnjost tiganja, a ubrusom ravnomerno razmažite ulje i stavite tiganj na 20 minuta. Izvadite tiganj pažljivo jer je vreeelo! Ali, VRELO! Na ovaj način se stvara zaštitini sloj i hrana se neće lepiti. Liveni tiganji su sjajni za prženje, pečen stepenije, i kuvanje na otvorenom plamenu. I ne brinite se ako vaš tiganj postane crn – to je samo znak da postaje bolji s godinama!
Cena?
Za tri tiganja u kompletu moraćete da izdvojite 5.990,00 dinara. Cene se kreću od do, a sve zavisi i šta vama treba, meni je ispalo jeftinije da kupim tri komada po ovoj ceni nego jedan za iste pare.
Gde je kupljen komplet?
Link do radnje je ovde a imate ih i na Instagramu pa možete poručiti i online.
Zaključak
Liveni tiganji su poput starih prijatelja u kuhinji. Bez obzira da li pravite palačinke za doručak, sočno pečeno meso za ručak ili mirišljave pite za večeru, liveni tiganji će biti vaši saveznici u stvaranju ukusnih obroka. Sada, kad znate tajnu ovih fantastičnih tiganja, vreme je da ih izvučete iz ormara i počnete sa kulinarstvom bez muke. Bon appétit!