Majko sveta, ovoj kiši čini se, kraja nema. Lije svaki dan, ma, mi ne da Sunca videti nećemo, zarđaćemo ljudi! Puca mi glava, sva sam kao na iglama, zašto, bre! Evo, ovako. Stalna kiša čak i kad je leto može da nam upropasti raspoloženje i napravi haos u našoj glavi. Zašto je to tako? Pa, hajde da se malo pozabavimo tim fenomenom a bogme i da sebi pomognemo.
Udara na emocije
Zamisli samo, mislile smo da ćemo se sunčati na plaži, uživati u pikniku u parku, možda čak otići na festival, a onda eto ti kiše koja sve to pretvara u mokru i sivu situaciju.
Ali da znaš da je to više od samog vremena. Kiša može da utiče na nas na emotivnom nivou. Baš kao što sunce može da nas razveseli, kiša može da izazove neku vrstu melanholije ili depresivnog raspoloženja kod nekih ljudi. Ta promena u vremenskim uslovima može da utiče na našu unutrašnju hemijsku ravnotežu i nivo hormona, što nas može učiniti malo tužnijim ili depresivnijim nego obično.
Ali ne brini, postoje neki trikovi koje možemo primeniti kako bismo sebi pomogle kad se ovako osećamo. Prvo, prihvatanje situacije je ključno. Kiša je nešto što ne možemo kontrolisati, ali možemo promeniti način na koji to doživljavamo. Umesto da se fokusiramo na negativnu stranu, pokušajmo da pronađemo nešto lepo u kišnom danu, kao što su tople šolje čaja, omiljena knjiga ili maratoni omiljenih serija.
Trenirajte, šetajte, samo ne sedite kući
Takođe, vežbanje i fizička aktivnost mogu biti od velike pomoći u podizanju našeg raspoloženja. Uzmi kišobran i prošetaj po svežem vazduhu, ili se prijavi na neki zabavan trening u teretani. Kretanje oslobađa endorfine, hormone sreće, koji će nas odmah učiniti srećnijima i energičnijima.
Porodica mi diže pritisak, kako mi ona pomaže sad?
Pa, nauka kaže da druženje s dragim ljudima uvek ima magičan efekat na naše raspoloženje. Organizujte kućni filmski maraton ili društvene igre, ili jednostavno provedite vreme razgovarajući o svemu i svačemu. Smeh i podrška najbližih su pravi lekovi za sve! A, ako krenu da vas nerviraju, kišobran u ruke i ajd u šetnju.
A šta ću sa glavom koja je kao Cocin bubanj i koncentracijom nula koma posto?
- Prvo, mora da se odmara i spava, redovno. Našem mozgu treba vreme za odmor i rekreaciju. Ako mu ne pružimo dovoljno sna, može se javiti umor i smanjena koncentracija, što često može dovesti i do glavobolje. Zato se potrudi da svake noći dobiješ dovoljno sna i da vodiš računa o svom odmoru.
- Drugo, vežbanje je ključno, kao što smo već rekli. Fizička aktivnost poboljšava protok krvi u mozgu, povećava nivo kiseonika i stimuliše oslobađanje endorfina, prirodnih hormona sreće. Sve to zajedno može poboljšati tvoju koncentraciju i smanjiti glavobolju. Možeš probati neke jednostavne vežbe kao što su šetnja, trčanje ili čak i brzo hodanje. Uz to, ne zaboravi na istezanje koje može opustiti mišiće vrata i ramena i smanjiti tenziju koja može doprineti glavobolji.
- Treće, organizacija je ključna. Ponekad gubimo koncentraciju jer se osećamo preplavljeni obavezama i informacijama. Pokušaj da napraviš jasne planove i raspored za svoje aktivnosti. Postavi prioritete i fokusiraj se na jedan zadatak ili aktivnost odjednom. Možeš koristiti različite tehnike organizacije poput to-do liste ili korišćenja digitalnih alata za upravljanje vremenom. Kada znaš šta treba da uradiš i imaš jasan plan, lakše ćeš održavati koncentraciju.
- Četvrto vala, mora da se ide na pauze! Nema tu filozofije, povuci ručnu, stani, udahni. Naš mozak ima svoje granice, pa je bitno da mu pružimo kratke pauze tokom intenzivnih aktivnosti. Uzmi nekoliko minuta za opuštanje, duboko udahni, protegni se ili popričaj sa nekim. Ove male pauze mogu pomoći u smanjenju napetosti i ponovnom fokusiranju.
- Na kraju, pij dovoljno vode tokom dana jer dehidratacija može izazvati glavobolju i smanjiti koncentraciju. Drži flašicu vode u blizini i redovno se hidriraj. Čaša vode na dan nije opcija, kao ni kafetin.
Da rezimiramo, više…
Slušaj svoje telo i pruži mu ono za čim žudi! Prosto je. Ako je to seks u podne, onda neka bude seks u podne. Šalim se, ali se i ne šalim. Sad, ukoliko se glavobolja često javlja ili se ne smanjuje uprkos ovim savetima, bilo bi dobro da se konsultuješ sa lekarom definitivno.
Dakle, iako nas kiša može baciti u neko sivilo, zapamti da uvek postoje načini da sebi pomogneš. Prihvati promene, fokusiraj se na pozitivno, budi fizički aktivan i okruži se dragim ljudima. I pij vodu, naravno.
Aj’, u zdravlje!