Jesmo li spremni za upis u školu? Jesmo! A, šta je ispod a šta iznad? E, sad, nismo stigli do toga… Šalu na stranu, upis u prvi razred je počeo, na eUpravi online možete zakazati termin za razgovor sa pedagogom ili psihologom. I sa te tehničke strane, sve je to manje više u redu, dokumentaciju i završene preglede morate imati pre razgovora kao i primljenu vakcinu, ali, jesmo li spremili đaka prvaka za razgovor sa pedagogom? I nije da se dete neće upisati u školu ako ne zna koja je leva a koja desna ruka, ali, svakako, ne bi bilo loše da porazgovarate sa svojim mališanom o nekim stvarima pre nego što ode na razgovor. I ovo neka ne bude presija na dete, već igra da kroz logička razmišljanja što lakše obavi zadatke koja ga očekuju u školi.
Iznad je nebo, a šta je ispod?
Priprema deteta za upis u prvi razred je važan korak u njihovom razvoju, a deo tog procesa može biti i razgovor sa pedagogom ili psihologom. Ovaj razgovor može pomoći u proceni detetovih sposobnosti, interesovanja i spremnosti za školu, kao i u identifikaciji eventualnih problema ili potreba za podrškom.
Evo nekoliko korisnih smernica koje vam mogu pomoći da pripremite dete za ovaj razgovor:
Razgovarajte sa detetom o tome šta može da očekuje: Pre samog razgovora, važno je razgovarati sa detetom o tome šta će se dogoditi i zašto je razgovor važan. Objasnite im da će imati priliku da se igraju i razgovaraju sa nekim ko im može pomoći da se pripreme za školu.
Vežbe govorne i jezičke veštine: Podstičite dete da priča o svojim interesovanjima, hobijima, omiljenim igračkama ili prijateljima. Takođe, možete zajedno čitati knjige ili priče, pevati pesmice ili izmišljati priče. Ovo će im pomoći da razviju svoje jezičke veštine i samopouzdanje u komunikaciji.
Vežbe misaonog razmišljanja: Podstičite dete da postavlja pitanja, razmišlja o različitim situacijama i rešava probleme. Možete zajedno rešavati slagalice, igre memorije ili izmišljati zagonetke. Ovo će im pomoći da razviju svoje kognitivne sposobnosti i razmišljanje. Na primer, ako detetu pokažete sto, pitajte ga gde se u odnosu na sto nalazi luster ( iznad). Ako je tepih na podu, gde se u odnosu na sto nalazi tepih, (ispod). Radite sa detetom šta je ispred, na, do, oko u odnosu na nešto.
Na primer: vežbice sa upoznavanjem orjentacije u prostoru,
Ako mama ide brže od mene i tate, gde se nalazi mama u odnosu na nas (ispred nas).
Pitajte ga gde je nebo, drvo, trava (nebo je IZNAD nas, drvo je ISPRED nas, a zasađeno je U zemlju).
Oko nas je ________ (pa mu zadajte da opiše šta se nalazi oko njega).
Stavi loptu _______ zemlju.
Pas spava ______ kućici od drveta.
Zatim možete upoznati dete sa čulima.
Prvo mu objasnite koja čula postoje (ukusa, mirisa, dodira, vida). Pa mu zadajte primer:
Kada je olovka tupa, kojim čulom mi to osetimo? (odogovor je dodira).
Kada je muzika preglasna, kojim čulom to primetimo? (čulo sluha).
Cvet lepo miriše, kojim čulom to osećamo? (čulo mirisa).
Sunce je _____ boje i kada gledamo u njega, stavimo naočare da nas ne bole oči. Kojim čulom smo to zapazili? (čulo vida).
Ovo su samo neki primeri vežbica koje možete raditi sa vašim detetom. Možda je i najbolje da pričate o onom što dete najviše voli, pa kroz sferu njegovog interesovanja i ljubavi prema nečemu, polako uvodite ove vežbice, pričajte o tome i eto ga!
PROČITAJTE I:
Podelite svoje iskustvo: Pričajte sa detetom o svom iskustvu u školi i šta su to lepe stvari koje su naučili i doživeli. Ohrabrite ih da postavljaju pitanja i izražavaju svoje strahove ili brige, ako ih imaju.
Podržite dete: Važno je da dete oseća podršku i ljubav tokom ovog procesa. Pohvalite ih za njihove napore i podstičite ih da se trude i budu hrabri.
Pripremite dokumentaciju: Pre razgovora, pripremite svu potrebnu dokumentaciju o detetovom razvoju, zdravlju i eventualnim posebnim potrebama. Ovo će pomoći pedagogu ili psihologu da bolje razumeju detetovu situaciju i pruže adekvatnu podršku.
Neka vam ovi saveti budu smernica u pripremi vašeg deteta za razgovor sa pedagogom ili psihologom. Važno je da dete oseća podršku, ljubav i razumevanje tokom ovog procesa, i da znate da ste tu da ih podržite u svakom koraku njihovog razvoja.