Zamislite danas da hodate gradom, a da ne vidite nijedno lice upućeno prema ekranu pametnog telefona. Zvuči li vam to kao bajka? Nažalost, u savremenom svetu, takvi trenuci postaju sve ređi. Zavisnost od pametnih uređaja je stvarnost, i to sa širom paletom posledica, a možda nijedna sfera našeg života to bolje ne ilustruje nego u odgajanju dece. Gledala sam klip na internetu gde žena vozi bebu u kolicima a stoji na onom čudu, električnom trotinetu. Kako se trotinet ubrzao, tako je ona pala a za sobom je povukla i bebu. Gledam i mislim se, “Bože, ova deca su sjajna kakvi smo mi roditelji…”. Tužno, ali istinito. Od kako se dete začne pa sve do rođenja, njegov dolazak prati toliko pametnih uređaja. Posle sve svalimo na histeričnu decu a sebe u ogledalo nikako da pogledamo, jer, treba istinu progutati, to što smo detetu tutunuli telefon u ruke je sasvim opravdano, uvek i zauvek. Morali smo.
Kako je digitalni džin promenio način na koji podižemo decu
Hranilice, pelene, kolica… Ništa više nije kao što je nekad bilo. Roditelji su sada opremljeni do zuba savremenim tehnologijama. Pametne hranilice koje svetlucaju kada je vreme za sledeći obrok, alarmi koji vas obaveštavaju kada je vreme za spavanje, igračke koje pričaju priče, i čitava biblioteka aplikacija koje obećavaju da će vaše dete naučiti čitanje pre nego što progovori.
Nema sumnje, ovi uređaji su olakšali roditeljstvo na mnogo načina. Pomažu da se usklade sve obaveze i čine život mnogo manje stresnim. Ali, da li je sve to zaista tako savršeno? Naravno da nije, ništa nas i naše prisustvo ne može da zameni, pa ni brigada pametnih uređaja.
Digitalna mame i instinkti – Kako su uređaji uzeli vodeću ulogu?
Prosto je, mi smo tako hteli. Jer je lakše. Dok su digitalni uređaji postali nezaobilazan deo roditeljskog putovanja, neki tvrde da su možda uzeli previše. Postavlja se pitanje, da li smo zamenili lične instinkte i stvaran kontakt sa decom sa ekranima i aplikacijama?
Stručnjaci se slažu da su pametni uređaji korisni, ali ukazuju i na tamnu stranu ovog trenda. Na primer, suviše vremena provedenog pred ekranom može dovesti do socijalne izolacije i zavisnosti kod dece. Takođe, preterana upotreba uređaja može narušiti i kvalitet spavanja kod najmlađih. Zaista, ne moramo da budemo genijalci da bi shvatili loše strane pametnih uređaja koje arčimo nemilice, ali smo vrlo voljni da ih koristimo i dalje jer je moderno doba, tako treba, idemo korak unapred. A to što nam deca ne znaju da pričaju i hodaju a znaju da koriste telefon, e to je čist mamin i tatin genije, spreman da bude IT stručnjak.
Kako da nađemo balans?
Iako digitalni uređaji donose mnoge prednosti, možda je ključna reč balans. Roditeljstvo je veština koja se uči iskustvom, a pametni uređaji mogu biti korisni alati, ali ne smeju da zamene lični dodir, pažnju i instinkt.
Zašto ne bismo pokušali da prigrlimo tehnologiju, ali ne zaboravljajući da svako dete ima svoj ritam i potrebu za stvarnim kontaktom? Osmeh, zagrljaj i pažnja roditelja nikada neće izaći iz mode.
Tako da, digitalni rodeo može biti zabavan, ali ne zaboravimo da je pravi cirkus život sa svim njegovim stvarnim čarima. Dete za ruku, pa u prirodu. Pokažite mu svet koji ne poznaje a deo je njega, njegovog bića. Bez pametnih flašica, cuca, hodalica i čuda može da se živi, ali verujte, protiv zakona prirode se ne može.
Opustite se, ne morate da imate sve što se na reklami pojavi, nije sveto da se ima za bebu sve što ima i neka influenserka. Beba ima vas, ima ljubav, topao dom i to je sve što je najbitnije za njen normalan i pravilan razvoj. Nije pod moranje da se kupi sve a sve što možete da kupite, birajte tako da vam olakša posao ali ne i da zameni vas prisutnog roditelja. Znači, sve je OK i ako možete i ako ne možete, deca se gaje i u mnogo gorim uslovima, pa opet izrastu u divne osobe, pametne i bez da su imali dodatne časove engleskog i tablet u rukama od dve godine.