Dragi čitaoci,
Nikakva bol ne može biti dublja od one koju oseća roditelj kada mu se dete izgubi. Zato smo tu da vam damo par saveta kako da reagujete ako budete u situaciji da vam se dete izgubilo. Sve ovo pišemo povodom nestanka dvogodišnje Danke Ilić, (2) koja je nestala u utorak popodne u Banjskom polju kod Bora. Po prvi put u Srbiji oglasio se Amber Alert sistem, sistem koji širi informacije o nestalom detetu na svim društvenim mrežama, televizijama, bilbordima, svim mogućim sistemima oglašavanja.
Šta kada se dogodi
Momenat nestanka deteta koji su mnogi roditelji sa društvene mreže “X” opisali kada se vest o nestanku male Danke pojavila u svim medijima, najlakše se opisuje kao kamen u stomaku, trenutak kada vam sve stane a strah se uplete u kosti. To je trenutak kada srca obuzima strah, krene anksioznost i osećaj bezizlaznosti, sve to roditelji su opisivali u svojim primerima dok su tragali za svojim mališanom. U ovakvim trenucima, oslanjamo se na sve moguće izvore nade i pomoći, a jedan od ključnih koraka je pribranost, ali i svesnost da postoji procedura koja vam može pomoći.
U Srbiji, kao i u mnogim drugim zemljama, postoje jasni protokoli i zakonske procedure koje treba pratiti kada se dete izgubi.
Prva reakcija kada primetite da je dete nestalo:
Pozovite policiju i pružite sve informacije o detetu, uključujući fotografije, opis, poslednje poznate lokacije i bilo kakve druge korisne detalje. Brzo reagovanje je od suštinskog značaja.
Jedan od alata koji može biti od pomoći u takvim situacijama je Amber Alert sistem. Ova hitna obaveštajna mreža omogućava brzo širenje informacija o nestalim osobama, uključujući i decu, putem medija, društvenih mreža, elektronskih poruka i drugih kanala komunikacije. Uvođenje Amber Alert sistema u Srbiji pruža nadu u brže pronalaženje nestalih osoba.
Pomoć građana da, ali kada policija to dozvoli
Kada ne možete da pronađete dete u kratkom vremenskom roku, ni vi ni ljudi oko vas, vreme je da se obavesti policija. Nakon što se policija obavesti o nestanku deteta, potrebno je pratiti uputstva policije kao strategiju pronalaženja, jer nekada naše mešanje u istragu, kao građana koji želimo da pomognemo, može dovesti do ometanja tragova. Tek kada nadležni organi kažu da je pomoć građana u terenskom pronalaženju dozvoljena, onda se uključuje zajednica.
Mobilizacija komšija, prijatelja, volontera i drugih članova zajednice može značajno doprineti traganju. Deljenje informacija na društvenim mrežama i postavljanje letaka u lokalnim zajednicama takođe mogu biti od pomoći.
Ostanite pribrani!
Kada se suočavate sa ovakvom situacijom, važno je ostati smiren i fokusiran. Verujte u snagu zajedništva i podrške koju možete pružiti jedni drugima. Ukoliko se suočite sa gubitkom deteta, nemojte oklevati da potražite profesionalnu podršku i savetovanje.
Niko ne želi da se suoči sa ovakvim iskustvom, ali je važno biti pripremljen i znati kako reagovati u slučaju da se to dogodi. Verujmo u snagu zajedništva i nadajmo se da ćemo što pre pronaći svako dete koje je nestalo.
Želimo svima da ostanu bezbedni i da se nikada ne suoče sa ovakvim teškim situacijama, ali ukoliko se to desi, znajte da niste sami.