Proslave, slave, rođendani, sve to stvara jedan osećaj neprijatnosti, najblaže rečeno za naš stomak koji je imao pauzu tokom leta a bogami i jeseni. Kako smo naglo ušli iz sezone patika u sezonu čizmi, tako smo naglo zamenili salatice sa mesom. A da ne bi imali osećaj “pucam po šavovima”, “moram da otkopčam dugme na pantalonama” i slično, mora se više biti aktivan i mora se voditi računa, nema tu filozofije. Mi smo nezdrava nacija, jedemo, pijemo, loše živimo, pa što se kaže “Bolje sprečiti nego lečiti”, a tu se podrazumeva jednostavna rečenica – ne jedi kao propast.
Da bi ste pomogli sebi da se odagna taj osećaj prenatrpanosti, letargije i nadimanja, stručnjaci za ishranu kažu da neki od ovih saveta može pomoći u smanjenju crevne nelagodnosti tokom praznične sezone.
Plan ishrane
- Balansirajte unos hrane: Pokušajte smanjiti unos teških i masnih namirnica. Unosite više svežeg voća, povrća i nemasnih proteina poput piletine i ribe.
- Manji, ali češći obroci: Radije konzumirajte manje obroke više puta tokom dana kako biste olakšali varenje hrane.
- Hidrirajte se: Pijte dovoljno vode tokom dana. Voda pomaže u probavi hrane i sprečava nadutost.
Vežbe i aktivnosti
- Fizička aktivnost: Redovno vežbanje može poboljšati varenje i smanjiti stres, što može pomoći u smanjenju napetosti u stomaku. Šetnje nakon obroka ili lagane vežbe mogu biti odlični načini za ublažavanje nadutosti.
Održavanje zdrave crevne flore
- Probiotici: Uvrstite probiotike u ishranu kako biste održali zdravu crevnu floru. Jogurt, kefir ili probiotski suplementi mogu pomoći u balansiranju stomaka.
- Prebiotici: Konzumirajte hranu bogatu prebioticima poput češnjaka, luka, praziluka, artičoka, i zobenih mekinja. Ovi sastojci hrane zdrave bakterije u crevima.
Dodatni saveti
- Opustite se: Stres može doprineti gastrointestinalnim problemima. Pratite tehnike opuštanja poput meditacije ili dubokog disanja kako biste smanjili napetost.
- Izbegavajte Brzu Konzumaciju Hrane: Jedite polako i dobro sažvaćite hranu. Brza konzumacija može dovesti do gutanja vazduha, što može uzrokovati nadutost.
Može da pomogne, ne leči, ali ne škodi
Postoje određeni čajevi koji mogu pomoći u smanjenju nadutosti i ublažavanju gastrointestinalnih tegoba. Evo nekoliko čajeva koji se često koriste za smanjenje nadutosti:
Čaj od đumbira
- Svojstva: Đumbir ima antiinflamatorna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju nadutosti i gasova u stomaku.
- Priprema: Dodajte iseckani sveži đumbir u ključalu vodu i ostavite da odstoji nekoliko minuta.
Čaj od nane
- Svojstva: Nana ima sposobnost da opusti mišiće creva i ublaži nadutost.
- Priprema: Nanesite listove nane u ključalu vodu i ostavite da odstoji oko 5 minuta.
Čaj od komorača
- Svojstva: Komorač pomaže u smanjenju gasova i olakšava varenje hrane.
- Priprema: Dodajte semena komorača u ključalu vodu i kuvajte nekoliko minuta.
Čaj od anisa
- Svojstva: Anis smanjuje nadutost i pomaže u olakšavanju probave.
- Priprema: Dodajte zgnječene anisove semenke u vodu i ostavite da proključa.
Čaj od kamilice
- Svojstva: Kamilica ima umirujući efekat na stomak i može pomoći u smanjenju nadutosti.
- Priprema: Dodajte suve cvetove kamilice u ključalu vodu i ostavite da odstoji nekoliko minuta.
Biljni čajevi
Mnogi biljni čajevi koji sadrže mešavine od različitih biljaka, poput čaja za probavu ili čaja za detoksikaciju, takođe mogu pomoći u smanjenju nadutosti.
Pre nego što započnete sa konzumiranjem čajeva za smanjenje nadutosti, obratite se lekaru, posebno ako imate bilo kakve zdravstvene probleme ili uzimate lekove, kako biste bili sigurni da su ovi čajevi bezbedni za vas. Takođe, pazite da ne preterate sa konzumiranjem ovih čajeva, jer velike količine mogu imati suprotan efekat.
Smanji tu rakiju!
Dok su alkoholna pića često deo proslave, pijenje alkohola nakon jedenja teških obroka može pogoršati natečeni i nadut stomak.
„Alkohol je upalna supstanca koja može usporiti varenje i povećati zadržavanje vode, zbog čega se osećate letargično. To takođe može dovesti do otoka u telu, što može dovesti do gasova, nelagodnosti i nadimanja”doktor jedan , kazao je doktor Majkl Hartman koji je stručnjak iz oblasti nutricionizma.
Da biste sprečili dehidraciju i povećali unos vode, ostavite flašu vode tamo gde možete da je vidite tokom dana. Imate sad svi ove pametne satove pa podesite alarme, podestite aplikacije, neka rade ti satovi zaista i nešto pametno sem što ih nosimo da budemo trendi.
Kažu još doktori da razmak u pijenju vode ( znači pijuckanje svako malo) pomaže u sprečavanju nadimanja, ali ne pokušavajte da pijete vodu odjednom jer to može povećati i nadimanje.
Da bi se smanjio unos alkohola, najbolje je da pijete jednu čašu alkoholnog pića za žene i dve čaše za muškarce dnevno. Osim toga, za svaku čašu alkohola koju konzumirate, popijte najmanje jednu čašu vode.
Tokom prazničnih proslava, pokušajte da uključite zabavne koktele napravljene od gazirane vode i 100% soka kao ukusan način da uživate u proslavi bez dodatnog nadimanja sledećeg dana. Mislim znam da zvuči kao sok za proslavu, ali Mićko, dve čašice rakije je sasvim dovoljno, ne mora flaša.
Pa da rezimiramo
Praznična sezona je vreme za uživanje, ali ne zaboravite na zdravlje svog stomaka! Održavanje balansa u ishrani, redovno vežbanje i briga o crevnoj flori mogu pomoći da se smanje neugodni simptomi nadutosti i napetosti. Uživajte u praznicima sa puno hrane i veselja, ali takođe pazite i na svoje telo kako biste se osećali udobno tokom cele sezone praznika.