Juče sam posle obaveza po gradu i šetnje se po najvećoj mogućoj temperaturi, ušla u stan sasvim dezorjentisana. Ok, oprljilo me na maksimum, rekoh sebi, udarila me sunčanica! Ili su promene vremena, ili je do klime… Ma, kako da znam jel me “dohvatila” sunčanica ili je klima? Zato je važno biti svestan simptoma sunčanice i znati kako se pravilno zaštititi. U nastavku vam donosimo nekoliko ključnih informacija i korisnih saveta.
Simptomi sunčanice mogu se manifestovati na različite načine, a najčešći su:
Glavobolja i vrtoglavica: Ako osetite jaku glavobolju ili vam se čini da se svet oko vas vrti, to može biti znak sunčanice. Ovi simptomi mogu biti praćeni mučninom i povraćanjem.
Povišena telesna temperatura: Sunčanica može izazvati povišenu telesnu temperaturu, koja se može manifestovati kao groznica i crvenilo kože.
Slabost i umor: Osećaj slabosti, umora i nedostatka energije može biti rezultat prekomernog izlaganja suncu.
Promene raspoloženja i dezorijentacija: Sunčanica može uticati na vaše mentalno stanje, izazivajući promene raspoloženja, dezorijentaciju i probleme sa koncentracijom.
Sada kada smo upoznati sa simptomima sunčanice, evo nekoliko saveta kako se zaštititi od visokih temperatura i izbeći ovu neprijatnu situaciju:
Ostanite hidrirani: Pijte dovoljno vode tokom celog dana, čak i ako niste osetili žeđ. Voda će vam pomoći da održite normalnu telesnu temperaturu i sprečite dehidraciju.
Nosite zaštitnu odeću: Obucite lagane, svetle i prozračne materijale koji će vam pomoći da ostanete hladni. Koristite šešir ili kačket kako biste zaštitili glavu od direktnog sunčevog zračenja.
Koristite kremu za sunčanje: Nanesite kremu za sunčanje sa odgovarajućim zaštitnim faktorom na izložene delove kože. Redovno je obnavljajte tokom dana, posebno nakon plivanja ili znojenja.
Izbegavajte sunce u najtoplijem delu dana: Pokušajte da ostanete u hladu ili unutra u periodu od 11 do 16 sati, kada su temperature najviše.
Koristite šešir i naočare za sunce: Zaštitite oči od jakog sunčevog zračenja nošenjem šešira sa širokim obodom i kvalitetnih naočara za sunce.
Tražite osveženje u hladnim prostorima: Ako je moguće, boravite u klimatizovanim prostorijama ili se osvežite hladnim tušem ili kupanjem.
Slušajte svoje telo: Ako osetite bilo koji od simptoma sunčanice, odmah se sklonite u hlad i unesite tečnost. Ukoliko simptomi postanu ozbiljni ili se ne poboljšavaju, potražite medicinsku pomoć.
Zapamtite, uživanje u letnjim aktivnostima ne mora biti povezano sa rizikom od sunčanice. Uz pravilnu zaštitu i pažljivo praćenje svog tela, možete uživati u sunčanim danima bez brige.
Nadamo se da će vam ovi saveti pomoći da ostanete sigurni i zdravi tokom letnjih vrućina. Ne zaboravite da je vaše zdravlje na prvom mestu!