Svake godine, 10. oktobra, širom sveta obeležava se Svetski dan mentalnog zdravlja, a ovogodišnji slogan glasi “NAŠI UMOVI, NAŠA PRAVA.” Ovaj dan ima za cilj da skrene pažnju javnosti na važnost očuvanja mentalnog zdravlja kao neodvojivog dela opšteg zdravlja.
Tim povodom je na Fakultetu Medicinskih nauka u Kragujevcu organizovan simpozijum pod nazivom “JAVNOZDRAVSTVENI ZNAČAJ MENTALNIH POREMEĆAJA I MULTISEKTORSKI PRISTUP MENTALNOM ZDRAVLJU.” Simpozijumu su prisustvovali brojni značajni gosti, uključujući ministarku prosvete u Vladi Republike Srbije, prof. Dr Slavicu Đukić-Dejanović, direktorku Instituta za javno zdravlje “Dr. Milan Jovanović Batut,” prof. dr Vericu Jovanović, dekana Medicinskog fakulteta u Banja Luci i bivšeg ministra zdravlja u Republike Srpske , prof. dr Ranka Škrbića, direktore zdravstvenih ustanova, saradnike i mnoge druge.
Fokus ovog simpozijuma bio je na multisektorskom pristupu mentalnom zdravlju i promociji preventivnih aktivnosti, posebno među mladima. Prof. dr Vladimir Jovanović, dekan Medicinskog fakulteta u Kragujevcu, istakao je značaj preventivne medicine za očuvanje mentalnog zdravlja i pozvao studente da se usmere ka ovim specijalizacijama, s obzirom na sve veći značaj očuvanja mentalnog zdravlja u današnjem vremenu.
Ministarka prosvete, prof. dr Slavica Đukić-Dejanović, eminatni psihijatar, započela je svoje izlaganje stihovima Desanke Maksimović, podsećajući prisutne na tragediju u školi ” Vladislav Ribnikar “ 3.maja 2023.godine koja je potresla čitavu zemlju. Ona je naglasila važnost multidisciplinarnog pristupa u rešavanju problema mentalnog zdravlja i istakla ulogu Komisije za mentalno zdravlje pri Vladi Republike Srbije. Ministarka je takođe ukazala na izazove u suočavanju sa medijskim senzacionalizmom i njegovom negativnom ulogom u uticanju na mentalno zdravlje dece i njihovih roditelja.
Prof. dr Verica Jovanović, direktorka Instituta za javno zdravlje “Dr. Milan Jovanović Batut,” govorila je o istraživanjima mentalnog zdravlja među mladima i istakla da je mentalno zdravlje mladih ključna investicija za celokupno društvo. Profesorica je naglasila da se mentalni poremećaji među mladima često manifestuju kroz poremećaje ponašanja, afekta i ishrane.
Prof. dr Ranko Škrbić, dekan Medicinskog fakulteta u Banja Luci, izneo je impresivne podatke o napretku u oblasti mentalnog zdravlja u Republici Srpskoj. Od osnivanja prvog centra za mentalno zdravlje 2000. godine, Republika Srpska danas ima 27 takvih centara, raspoređenih širom regije. Škrbić je naglasio važnost timskog pristupa u lečenju mentalnih poremećaja i istakao cilj da se spreči da zdravi ljudi koji dožive epizode mentalnih poremećaja postanu trajno oboleli zbog nedostatka resursa ili informacija.
Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, 25% svetske populacije pati od različitih vrsta mentalnih poremećaja, sa posebnim naglaskom na anksiozne i depresivne poremećaje. Obeležavanje Svetskog dana mentalnog zdravlja ima za cilj podizanje nivoa zdravstvene pismenosti i osnaživanje pojedinaca da prepoznaju rane znake i simptome mentalnih poremećaja.
Prof. dr Ivana Simić Vukomanović, rukovodilac simpozijuma sa Katedre za socijalnu medicinu, predstavila je rezultate istraživanja mentalnog zdravlja u studentskoj populaciji. Istraživanje je pokazalo porast mentalnih i somatskih tegoba među mladima, istakavši važnost rane detekcije i brige o mentalnom zdravlju nakon nedavnih tragedija.
Prof. dr Svetlana Radević, sa Katedre za socijalnu medicinu, naglasila je potrebu za promocijom mentalnog zdravlja i izbegavanje stigmatizacije osoba sa mentalnim poremećajima. Takođe je istakla značaj stručne podrške i multidisciplinarnog pristupa u rešavanju ovih problema.
Prof. dr Snežana Radovanović ukazala je na ekonomske troškove mentalnih poremećaja i istakla važnost ulaganja u mentalno zdravlje kao preventivnu meru.
Ovaj simpozijum i Svetski dan mentalnog zdravlja podsećaju nas na važnost brige o mentalnom zdravlju, osvešćujući nas o izazovima koje mladi i društvo u celini danas suočavaju. Kroz multidisciplinarni pristup i edukaciju, nadamo se da će se smanjiti stigma oko mentalnih poremećaja i da će se obezbediti bolja podrška za one koji je najviše trebaju.
Iz Kragujevca
Andrea Mirković
Katedra za preventivnu medicinu
Fakultet Medicinskih Nauka Kragujevac